1/2024

Dost bylo plastu a ukliďme Česko jsou aktuální témata nového Zpravodaje MŽP

| autor: Tisková zpráva Ministerstva životního prostředí ČR0

Dost bylo plastu a ukliďme Česko jsou aktuální témata nového Zpravodaje MŽP

Právě proto vznikají iniciativy, které nabízejí možnost řešení každému, kdo má zájem s tím něco udělat. 

Aktuální reakcí na enormní množství odpadu vzniklého z použitého jednorázového nádobí v řetězcích rychlého občerstvení je aktivita pod vedením ministra Richarda Brabce s názvem Dost bylo plastu, která spočívá v uzavření dobrovolných dohod s provozovateli fastfoodů k omezení spotřeby jednorázových plastů.

Společnost Bezobalu se zaměřuje na všechny, kteří rádi nakupují ekologicky, bez plýtvání a do svého vlastního obalu. 

Nápady, jak nabídku i sortiment rozšířit, jak nadchnout pro bezobalový přístup k životu další zájemce, najdete v rozhovoru s ředitelkou této neziskovky Petrou Nováčkovou. 

A když jdeme nakupovat, pak jedině s látkovou taškou. Více než 500 designových látkových tašek nabídlo MŽP v různých soutěžích na podporu zákona o zpoplatnění igelitových tašek v našich obchodech od 1. ledna 2018.

Snižování množství plastového odpadu a především menší zatěžování životního prostředí je i předmětem výzkumů a hledání nových materiálů, které se nejen rozloží, ale především zmizí. 

Budoucnost vývoje takových materiálů a aktuální situaci popisuje článek o biodegradabilních plastech a jejich alternativách.

Odpady a obaly jsou také předmětem legislativních úprav v tzv. balíčku k oběhovému hospodářství Evropské komise, který by se měl projednat a schválit v první polovině letošního roku. 

Současná čísla, kdy se z téměř 26 tun plastu v EU pouhých 30% vytřídí a dalších 31% zahrabe na skládky, vyžaduje rychlé a razantní řešení.

Co doporučuje šéfredaktor Průmyslové ekologie Pavel Mohrmann zastupitelům měst a obcí pokud jde o zvyšování či nezvyšování poplatků za odpady pro jejich občany si přečtete v převzatém článku.

Dalším aktuálním a nejednoznačným tématem je nápad na zálohování PET lahví a plechovek od nápojů, které by při neslo nové povinnosti obchodníkům i výrobcům a na zaběhnutý a v ČR hojně využívaný systém třídění plastů by mělo nepředvídatelný účinek. 

Názory pro i proti a postoj MŽP k této aktivitě najdete také v tomto čísle Zpravodaje.

Pro porovnání vašich zvyků a postojů s dalšími domácnostmi můžete využít informace z ankety na téma předcházení vzniku odpadu v domácnostech, případně se inspirovat naším Desaterem udržitelné spotřeby.

Zpravodaj MŽP.


Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP