1/2024

Dolní Vítkovice a Moravskoslezský kraj zachraňují Koksovnu

| autor: Moravskoslezský kraj0

Dolní Vítkovice a Moravskoslezský kraj zachraňují Koksovnu

Stavba se po revitalizaci nyní naopak zpřístupňuje a doplní celkový obraz výrobního toku materiálu uhlí – koks – železo a prohlídkové trasy v Dolních Vítkovicích.

Koksovna, která nyní hrdě nese nový název „KOX“, je významnou architektonickou součástí jedinečného industriálního areálu. Na její záchranu bylo od roku 2018 do této chvíle vynaloženo zhruba 11 milionů korun. Za ně byl obnoven jak exteriér, tak i interiér památky pocházející z roku 1831. Z provozu byla koksárenská technologie vyřazena v roce 1997.

„Dolní Vítkovice jsou jedním z klenotů našeho regionu. Tento areál vypovídá o průmyslové historii Moravskoslezského kraje a stalo se z něj lákadlo pro turisty i nejrůznější prestižní akce. Koksárenská baterie byla nepřístupnou součástí národní kulturní památky, její revitalizaci tedy považuji za skvělé rozhodnutí,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a dodal, že to byl právě kraj, který na rekonstrukci koksárny přispěl zmíněnou částkou 11 milionů korun.

„Objekt koksárenské baterie už po své záchraně volal. Ocelové i betonové konstrukce už od pohledu působily nestabilně, nebojím se říct, že jsme vedli boj s časem. Je skvělé, že se z koksárny coby bývalého výrobního provozu stala atraktivní prohlídková trasa. Práce se podařilo dokončit tak, aby se prvními návštěvníky koksárenské baterie stali fanoušci Colours of Ostrava. Věřím, že své dojmy pošlou dál a že k nám nalákají další hosty ze všech koutů republiky i ze zahraničí,“uvedl náměstek hejtmana kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

První mimořádné prohlídky Koksovny se uskuteční již ve středu 17. července v době festivalu Colours of Ostrava. Prozatím budou probíhat pouze pro návštěvníky festivalu. Uskuteční se 2x denně každý festivalový den.

Poté se nová část areálu stane součástí prohlídky „Uhelný okruh“ a pro veřejnost bude běžně přístupná od srpna. „Koksovna je doplněním historického obrazu ostravské industriální síly. Návštěvníkům proto chceme nabídnout celistvý pohled do historie bez toho, abychom zvyšovali vstupné. Na prohlídku Uhelného okruhu je proto i po zařazení Koksovny rádi pozveme za dosavadní ceny vstupenek,“ doplnil ředitel DOV Petr Koudela.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ