1/2024

Díky nové legislativě nebude už tak jednoduché využívat Česko jako popelnici Evropy

| zdroj: TZ ČAObH0

container-5073224_640.jpg
zdroj: Pixabay

Nová legislativa od ledna příštího roku zásadním způsobem omezuje skládkování odpadu, který bude směrovat do kapacit pro jeho využití, přednostně recyklací a pokud to nebude možné, pak energeticky. To ovšem logicky způsobí tlak na, stále ještě nedostatečné, kapacity. Část z nich je navíc zaplněna odpadem z dovozu, zejména dovozu alternativních paliv.

Proto je pozitivním signálem aktuální oznámení Ministerstva životního prostředí ze dne 11. 12. 2020, že plánuje přísnější kontrolu dovozu odpadů ze zahraničí. Cílem má být zajistit, aby stávající kapacity k využívání odpadu, dostupné na území České republiky byly využívány přednostně k plnění povinností českých subjektů v oblasti recyklace a využití odpadů. Zejména to, že hodlá při tomto využít všech možností, které mu dává legislativa EU při regulaci dovozu odpadů je nutné jen uvítat.

S novými evropskými předpisy, které požadují recyklovat či využít většinu dostupného odpadu získává prastarý problém „Kam s ním?“ novou, evropskou dimenzi. Nedostatkem kapacit totiž netrpí jen Česká republika, ale celá Evropa. Mnoho okolních zemí si tak může na klasickou nerudovskou otázku odpovědět „Kam s ním? No přece k sousedům.“

Přečtěte si také:

MŽP bude přísněji vyhodnocovat dovozy některých odpadů do ČR

Oběhové hospodářství vyžaduje podporu recyklačního průmyslu, dotační, ze systémů EPR i daňovou. Jde ale i o to, abychom se svých zdrojů podporovali především kapacity pro náš domácí odpad. To se týká zejména odpadů nízké kvality, které nejsou lukrativní komoditou. V tom nejhorším případě bychom se totiž mohli dočkat toho, že k nám přijede odpad ve směsi, ze které vytřídíme kvalitní část, tu si dodavatel vezme zpátky, a to mizerné nám tu zůstane.

Věřme, že díky nové legislativě, regulační práci ministerstva, třeba i s využitím žlutého seznamu regulovaných odpadů, nebude tak jednoduché z území České republiky dělat popelnici Evropy, kam se posílají jen odpady, o které nikdo nestojí, protože jejich využití sebou nese spíše náklady než zisk. Bohužel i tyto odpady jsou součástí oběhového hospodářství, a právě pro ně je potřebné budovat kapacity s velkou domácí podporou. Tu ministerstvo slibuje, a pokud k tomu slibuje i regulaci jejich dovozu, pak je to jen dobře.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP