1/2024

Deloitte: Do roku 2030 bude třetina nově prodaných aut elektrických

| autor: Jiří Salavec| zdroj: oenergetice.cz0

Deloitte: Do roku 2030 bude třetina nově prodaných aut elektrických

Podle nové studie společnosti Deloitte by do roku 2030 měl tvořit prodej elektromobilů třetinu trhu s novými vozidly. Deloitte odhaduje, že jejich roční prodej vzroste na 31,1 milionů kusů, což je o 10 milionů více než v jejich předchozí predikci. Důvodem vzrůstu jsou změny v chování spotřebitelů, odstraňování bariér při provozu elektroaut a také vzrůstající počet nových modelů.

„Širší nabídka nových elektrických vozidel v kombinaci s rostoucím trhem ojetých vozidel znamená, že elektromobilita se pro mnoho lidí stává životaschopnějším řešením. Důležitým faktorem je překonání obav ze strany spotřebitelů ohledně dojezdu a nedostatečné infrastruktury nabíjení. Více a více řidičů zvažuje praktičnost přechodu na elektrickou energii,“ řekl Jamie Hamilton, ředitel elektromobility ve společnosti Deloitte.

Navzdory pandemii koronaviru Deloitte stále očekává, že světový prodej elektromobilů v roce 2020 dosáhne 2,5 milionu kusů. Další mezníky růstu odhaduje na 11,2 milionu v roce 2025 a zmíněných 31,1 milionu do roku 2030. V té době by zároveň měly 81 % elektromobilů tvořit čistě elektrické vozy, na úkor plug-in hybridních variant.

„V důsledku pandemie COVID-19 jsme pravděpodobně byli svědky prodejního vrcholu benzinových a naftových vozidel, a to relativně bez povšimnutí. Je nepravděpodobné, že se prodej automobilů vrátí na předpandemickou úroveň do roku 2024,“ dodal Hamilton.

Deloitte také dodává, že přechod k elektromobilitě na podnikové úrovni by dále podpořil celosvětový přechod. Většinu všech nových prodejů automobilů totiž i nadále představují služební auta a flotily.

Ve Spojeném království zvažuje nákup elektromobilu každý druhý

Analýza společnosti Deloitte ukazuje, že ve Spojeném království by polovina britských spotřebitelů uvažovala o elektromobilu jako o svém příštím vozidle. Toto je samozřejmě podmíněno příznivými vládními politikami a větším povědomím spotřebitelů o změně klimatu.

„S ambicemi dosáhnout do roku 2050 širších čistých nulových emisí a navrženým zákazem prodeje znečišťujících vozidel, který byl posunut do roku 2035, je elektromobilita připravena k dalšímu rozvoji,“ uvádí Deloitte ve studii.

Na druhou stranu třetina britských zákazníků uvedla, že je nejvíce znepokojuje nedostatek nabíjecí infrastruktury. Podle Deloitte však pokračující investice do nabíjecích zařízení a překonávání obav spotřebitelů ohledně jejich dostupnosti a přístupnosti mohou vést k tomu, že Spojené království překoná světový průměr a elektromobily dosáhnou až 65% tržního podílu v zemi.

Foto: wikimedia.org

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP