1/2024

ČR v Bruselu podpořila udržitelný růst, který garantuje konkurenceschopnost průmyslu

| zdroj: MPO ČR0

ČR v Bruselu podpořila udržitelný růst, který garantuje konkurenceschopnost průmyslu

Ministři členských zemí EU zodpovědní za agendu vnitřního trhu a průmyslu diskutovali o budoucí strategii udržitelného růstu pro EU. Udržitelný růst je hlavní téma finského půlročního předsednictví v Radě EU.

Hlavním cílem je uvést do souladu všechny relevantní unijní politiky tak, aby vedly k hospodářskému růstu, jenž bude ekonomicky, sociálně a  environmentálně udržitelný. Týká se to jak vnitřního trhu nebo průmyslu, tak i energetiky, ochrany klimatu, ale i podpory inovací nebo vzdělávání.

Evropští občané v nedávných volbách do Evropského parlamentu vyslali směrem k EU signál, že udržitelnost považují za prioritu. Ve svých politických prioritách se k tomu přihlásila i budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen,“ uvedl náměstek Bärtl a doplnil:

My se k tomuto cíli rovněž hlásíme a zároveň dodáváme, že jeho dosažení si vyžaduje udržení konkurenceschopnosti našeho průmyslu.“ K posílení konkurenceschopnosti evropské ekonomiky dle ČR napomůže i prohloubení vnitřního trhu v oblasti služeb, a stejně tak další posilování spolupráce se třetími zeměmi prostřednictvím obchodních dohod.

Náměstek Bärtl na jednání rovněž uvítal, že se  Komise snaží zaplnit legislativní mezeru v oblasti měření emisí osobních automobilů v reálném provozu. Tribunál Soudního dvora EU v prosinci 2018 zrušil rozhodnutí Komise, jímž se zaváděly tzv. faktory shodnosti pro měření emisí, které umožňují zohlednit nepřesnosti nového měření při běžném provozu. Novým legislativním návrhem se Komise snaží tento stav zvrátit a navrátit tak nejen automobilovému průmyslu potřebnou právní jistotu.

V rámci jednání česká delegace informovala o závěrech konference o podpoře malých a středních podniků, která se konala v květnu v Brně.

Foto: MPO ČR

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA