2/2023

Chytré veřejné osvětlení v Rajnochovicích zvýší bezpečnost a sníží náklady na elektřinu

| zdroj: ČEZ1

Osvětlení
zdroj: Pixabay

Nové veřejné osvětlení, do kterého v Rajnochovicích na Kroměřížsku vloni investovali více než dva miliony korun, přineslo kvalitnější nasvícení místních komunikací a tím i zvýšení bezpečnosti silničního provozu.

Důležitým bonusem je snížení nákladů na spotřebu elektrické energie o 61 procent, což představuje významnou každoroční úsporu obecních nákladů. Chytré osvětlení ve vesnici v srdci Hostýnských vrchů vybudovala ostravská společnost ČEZ Energetické služby ze skupiny ČEZ ESCO.

„Jde o významné úspory, ale při hodnocení veřejných záležitostí je pro nás důležitější přínos pro obec, a ten je v případě nového osvětlení opravdu velký. Moderní LED svítidla přinesla na naše silnice zásadní změnu z hlediska bezpečnosti na cestách, to se nedá se starými výbojkovými lampami srovnat,“ zhodnotila starostka Jaroslava Jurčová a dodala, že obec získala na pořízení chytrého osvětlení dotaci Ministerstva průmyslu a obchodu v rámci programu EFEKT, takže si na investici nemusela půjčovat.

Osvětlení jsme dodali včetně řídícího systému s bezdrátovou komunikací, takže jde opravdu o takzvaně chytrý projekt. Obec teď může na dálku měnit a nastavovat intenzitu osvětlení, on-line zjišťovat spotřebu a zároveň okamžitě zjistí, když dojde k jakékoliv poruše nebo vniknutí do rozvodného zařízení,“ upřesnil generální ředitel ČEZ Energetické služby Michal Pastušek.

Obec to hned využila při regulaci zapínání a vypínání osvětlovací soustavy, kterou musela vzhledem ke své poloze v hlubokém údolí nastavit o čtvrt hodiny dříve, než bývá zvykem v okolních vesnicích. Pro místní přírodu je zase příznivá teplota chromatičnosti 2700 K (Kelvinů) – svítidla s touto teplotou chromatičnosti potlačují některé složky barevného spektra, především modrou, a tím snižují vliv na okolní přírodu.

Komentáře

  1. U nás na vesnici svítí veřejné osvětlení tak do 22:00 a pak až zase ráno zhruba od 5:00 a to podle mě bohatě stačí. Na co svítit v noci, to mají lidé spát. Je to podle mě zbytečné plýtvání elektřinou a rušení nočních zvířat. Když jsme v létě déle na zahradě, tak si rozsvítíme. Máme tam různé venkovní osvětlení, které jsem vybrala z https://www.bytova-svitidla.cz/venkovni-osvetleni , takže si můžeme posvítit na cestu :-) .

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP