Studie EN

Chladnější počasí zvedlo v prvním čtvrtletí spotřebu plynu o 14 procent

| zdroj: GasNet0

Oprava_plynovodu_na_Lidickem_namesti_B.JPG
zdroj: pixabay

Český distributor zemního plynu skupina GasNet zaznamenal za první tři měsíce letošního roku meziroční nárůst ve spotřebě zemního plynu o 14 %. Hlavním důvodem bylo chladnější počasí, ale projevil se i trend růstu zájmu o zemní plyn jako o ekologické a komfortní palivo pro domácnosti.

Jenom za březen 2021 proteklo plynárenskou soustavou GasNetu, který zásobuje plynem celé území České republiky kromě Prahy a Jihočeského kraje, 839 milionů m3 zemního plynu. Oproti roku 2020 je to nárůst o 132 milionů m3. Velký meziroční rozdíl je především důsledkem nezvykle chladného počasí. Průměrná atmosférická teplota na distribučním území GasNetu měla v březnu letošního roku hodnotu 2,5 ˚C. To je o více než 2 ˚C méně, než je dlouhodobý březnový průměr.

„Za posledních 10 let jsme vyšší distribuci v březnu zaznamenali jenom dvakrát,“ říká Jiří Zdvořáček, ředitel distribučního dispečinku skupiny GasNet a dodává: „A za celé první čtvrtletí 2021 jsme distribuovali 2,783 miliard m3 zemního plynu. To je o 340 milionů m3 více než loni, nárůst o 14 %. Projevilo se chladnější počasí, hodně studená byla už první polovina února.“

Zájem o zemní plyn roste mezi domácnostmi

Na zvýšenou spotřebu zemního plynu má zásadní vliv chladnější počasí, ale ze statistik GasNetu, který má zhruba 80% podíl na distribuci zemního plynu v České republice, jednoznačně vyplývá i růst zájmu o plyn mezi domácnostmi. Díky kotlíkovým dotacím se podařilo nastartovat růst zájmu o tento způsob vytápění. O výhodách zemního plynu se přesvědčilo více než 60 000 domácností, které přestaly topit tuhými palivy a přešly právě na zemní plyn. Poptávce po plynovém připojení dopomáhá také nová výstavba v okolí velkých měst jako je Praha, Brno nebo Ostrava.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy