1/2024

Brikety a pelety v letech 2003 - 2019

| autor: MPO0

Brikety a pelety v letech 2003 - 2019

Oddělení analýz a datové podpory koncepcí Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) předkládá souhrnnou zprávu, která je výsledkem zpracování veškerých dostupných statistických zdrojů v oblasti tuhých tvarovaných paliv. Zpráva zahrnuje data o lisovaných (tvarovaných) palivech (brikety a pelety) z biomasy (dřevní i rostlinné), rašeliny, uhlí a papíru.

Publikace přináší komplexní přehled poměrně rozsáhlého a různorodého trhu, na kterém si jednotlivé komodity do určité míry konkurují. Tento trh prochází během posledního desetiletí významnými změnami. Na jedné straně roste spotřeba dřevních briket a pelet, na druhé straně se významná množství briket a pelet vyvážejí, rostou však také jejich dovozy.

Rostlinné pelety jsou již delší dobu standardním doplňkovým palivem v elektrárnách a teplárnách. Hnědouhelné brikety se u nás přestaly vyrábět v závěru roku 2010, na druhé straně však rostou jejich dovozy z Německa. Na trhu se občas objevují také další netradiční paliva jako například rostlinné a papírové brikety nebo uhelné či rašelinové pelety. 

Přílohy ke stažení:

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag