Reklama

9. 6. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Pavel Mohrmann

Brexit - situace nejistá

Volby ve Velké Británii nedopadly úplně tak, jak by si zřejmě představovala britská premiérka a šéfka konzervativců Theresa Mayová. Právě konzervativci byli tou silou, která předčasné volby iniciovala proto, aby vládnoucí strana měla větší mandát pro vyjednávání o brexitu.

Volby ale ukázaly, že to byl krok k horšímu. Konzervativci oslabili a mandát pro vyjednávání s EU se rozptýlil mnohem více, než v době před volbami.

Velká Británie ale patří mezi nejvýznamnější partnery českého průmyslu a proto je důležité, jak budou vyjednávání probíhat.

Velká Británie je pro české exportéry čtvrtou největší vývozní destinací. Zachování volného obchodu s ní je pro naše firmy prioritou. Věříme, že nová britská vláda, ať už většinová nebo menšinová, ať levicová nebo pravicová, se zasadí, aby bruselské vyjednávání o podmínkách vystoupení Velké Británie z EU pokračovala v přátelském duchu a konstruktivní atmosféře. Chaotická politika by přinesla značné škody na obou stranách. Vyjednavači se musí vyvarovat jakékoli dvojznačnosti výkladů ve vztahu k volnému obchodu a snažit se, aby proces proběhl plynule. Přístup na společný evropský trh by se měl opírat o vyvážený poměr mezi právy a povinnostmi mezi Británií a zeměmi EU,“ komentuje Lukáš Martin, ředitel Sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR.

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372