Reklama

29. 8. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Martin Rojko

Birmingham zaházený odpady: stávka popelářů trvala 50 dní

Město chtělo zmodernizovat sběr komunálního odpadu a přesunout 120 lidí jinam. Odboráři nesouhlasili. Jak celý spor skončil?

Ulice Birminghamu, druhého největšího města ve Velké Británii, byly v minulých týdnech, a možná někde ještě jsou, plné odpadu z domácností. Více než jeden a půl měsíce totiž nefungoval sběr a svoz odpadů městskou společností, která má tuto službu zabezpečovat.

Několik týdnů trvající stav byl výsledkem sporu mezi radnicí a místními odbory. Stávkující popeláři začali 30. června s dvouhodinovými protesty, což vedlo k akumulaci neodvezeného odpadu.

Modernizace a snižování počtu zaměstnanců versus odbory

Městská radnice v Birminghamu plánuje zavést ekonomické úspory a modernizovat sběr a svoz komunálního odpadu. Takto chce ušetřit pět milionů liber ročně, protože rozpočet je čím dál tím víc omezenější kvůli škrtům ústřední vlády.

Odborářské sdružení Unite vzneslo námitky proti plánu restrukturalizace zahrnujícího více než 120 zaměstnanců města. Ti měli přijít o pět tisíc liber z 21 tisícového platu ročně. Jde zejména o zaměstnance zodpovědné za bezpečnost v blízkosti zadní části svozového vozidla.

Ve snaze o co nejrychlejší odstranění nahromaděných odpadků se Birminghamská radnice rozhodla smíchat komunální odpad s tříděným sběrem, čímž si vysloužila kritiku zejména od politických rivalů. "Bohužel, kvůli těmto mimořádným okolnostem musíme zkombinovat jednotlivé druhy odpadu, ale je to jen dočasné opatření," reagovala mluvčí města na kritiku.

Radnice oznámila domácnostem, kde svoz nebyl realizován, aby nechaly kontejnery na odpad na rohu pozemku, protože svoz se uskuteční co nejdříve. Požádala také obyvatele, aby snížily množství odpadu končícího v kontejnerech. V případě, že se chtějí zbavit odpadu dřív, mohou využít sběrné dvory ve městě.

Odpad z ulic odstraňovali dobrovolníci

Množství nahromaděného odpadu v ulicích vyvolalo akci ze strany místních obyvatel, kteří se ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372