Reklama

9. 5. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Radovan Potočár

100 dní Donalda Trumpa v energetice

Nový ropovod, těžba v pobřežních vodách či známý klimaskeptik nominován za hlavního ekologa. Z Obamovy energetické politiky Trump nenechal během svých prvních 100 dní vládnutí kámen na kameni.

Potom, co nový prezident už v lednu zveřejnil svůj An America First Energy Plan, bylo jasné, že americkou energetickou politiku po osmi letech Obamovy vlády plánuje nový prezident prokopat od základů.

"Příliš dlouho nás omezovala břemena regulací v našem energetickém sektoru," píše se v plánu. "Musíme využít výhodu nevyužitých zásob ropy a zemního plynu, podle odhadů v objemu asi 50 bilionů dolarů."

Energetika patřila mezi klíčová Trumpová témata i během jeho předvolební kampaně. První kroky nového prezidenta v energetickém sektoru na sebe nenechaly dlouho čekat.

Trump podpořil nové ropovody

Směr Trumpovy politiky ukázaly už jeho nominace do čela Agentury pro ochranu životního prostředí či ministerstva pro energetiku. "Hlavním ekologům" Trumpovy administrativy se stal klimaskeptik Scott Pruitt.

Ten se posledně zviditelnil zejména svými tvrzeními v televizi CNBC, že za globálním oteplováním nemusí stát člověk a je třeba přehodnotit, zda má vůbec smysl regulovat množství vypouštěných emisí. Agentura, kterou nyní vede, tak bude mít v příštích letech rozhodně jiný kurz než za jeho předchůdce nominovaného Obamou.


Obrat v americké energetické politice Trump potvrdil i dalším ze svých prvních kroků, kdy v jeden a ten samý den podpořil výstavbu ropovodu Dakota Access Pipeline a vydal memorandum týkající se výstavby Keystone XL Pipeline.

Tímto dokumentem nabídl společností TransCanada, aby ještě jednou požádala o povolení na výstavbu a provoz ropovodu, které jí ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372