Reklama

Systém zpětného odběru elektroodpadu nefunguje vždy tak, jak by měl. Občas se obcím stává, že se jim na sběrných dvorech kupí určitá komodita elektroodpadu, o kterou nemá nikdo zájem.


„Koncepce Servisní společnost odpady Olomouckého kraje a.s podporuje energetické využití odpadů na úkor jiných způsobů zpracování a využití odpadů.“ Tak zní slova odpůrců jakékoliv změny v nakládání s odpady na Olomoucku. 


Ve čtvrtek 19. září 2019 projednala Legislativní rady vlády čtyři návrhy zákonů nově upravující problematiku odpadového hospodářství, které jí, resp. vládě předložilo Ministerstvo životního prostředí.


Největší bateriové úložiště v ČR má výkon 4 MW a kapacitu 2,5 MWh. Pro energetický zdroj C-Energy přináší celou řadu funkcionalit, zejména zvýšení flexibility stávajících generátorů elektřiny vedoucí k dalšímu posílení schopnosti zajistit příznivé ceny energií. Průměrná česká domácnost by z instalovaných baterií mohla napájet svá elektrická zařízení až 1 rok, elektromobil by na jedno nabití ujel 12 500 km (cca vzdálenost z Plané nad Lužnicí do kambodžského Phnompenu). Bateriové úložiště používá technologii Siemens SIESTORAGE.


Vliv sociálních médií na každodenní život lze nejlépe vidět na příkladu amerického prezidenta Donalda Trumpa - jeho tweety jsou tématem diskuse po celém světě. Přestože není ani v první desítce sledovanosti, vytváří s téměř 63 miliony sledujících nejoblíbenější účty Twitter. Plastikářský průmysl je od těchto čísel samozřejmě daleko, ale stále více se tato forma uplatňuje, když zejména průmyslová sdružení využívají tyto kanály ke zvyšování povědomí o plastech a tak oslovují především mladší cílové skupiny. 


Charita ČR realizuje v Mongolsku projekt s názvem „Efektivnější využívání zdrojů a čistší produkce v mongolském stavebním sektoru pomocí recyklace stavebního materiálu”, jehož cílem je snížení ekologických dopadů nakládání se stavebními odpady od výroby materiálu až po demolici budov. Pro zjištění podrobností o tomto zajímavém počinu jsme oslovili paní Kateřinu Velíškovou, která má projekt na starosti.


Teplárny a kotelny společnosti Veolia Energie ČR postupně zahajují dodávky tepla podle místních klimatických podmínek. Topí se už například v Přerově, Olomouci, Kolíně, Mariánských Lázních, v Praze a ve Frýdku-Místku. Zítra (20. 9.) budou spuštěny dodávky tepla v Ostravě, Havířově a Karviné. Příprava na novou topnou sezónu probíhala celé léto. Zahrnovala kontroly a opravy, ale i rozsáhlé rekonstrukce potrubí. Skupina Veolia Energie letos investovala jen do rozvodů tepla 600 milionů korun.


Obrovské prostředky vybrané státem z prodeje povolenek jsou lákadlem. I přes jasný a zřetelný důvod, pro který byl institut EU ETS zřízen, již nyní slyšíme hlasy, že peníze by měly sloužit jiným účelům, než pro které byly vybrány.


Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny dne 18. 9. 2019 přijal návrh své předsedkyně Miloslavy Vostré (KSČM), který z vládního daňového balíčku vypouští zrušení výjimky ze zdanění plynu pro domovní kotelny. Energetický regulační úřad současně navrhuje snížit podporu elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla v příštím roce o více než miliardu korun. Za situace, kdy ceny povolenek mohou v příštím roce přesáhnout 30 Euro, se teplárny ocitají v těžké situaci.


Dvanáct finalistů soutěže Adapterra Awards pořádané Nadací Partnerství vbíhá do finiše veřejného hlasování o Cenu sympatie. Počet hlasů se mění každou minutou. Od 18. září už však lidé neuvidí, který projekt vítězí. V posledním týdnu hlasování je veřejnosti počet hlasů pro jednotlivé nápady skrytý. Hlasovat je možné do 25. září na www.adapterraawards.cz.


PARTNEŘI

ISSN 2570-9372