Reklama

12. 8. 2019  |  Publicistika  |  Autor: Ajit Niranjan, překlad: Martina Jandusová

Plastový odpad v oceánech: Čí je to chyba?

Bohaté země s dobrou recyklační infrastrukturou obviňují státy jihovýchodní Asie za to, že jejich plastový odpad znečišťuje moře. Jenomže se ukazuje, že to od nich není fér.

Vinu instinktivně pociťujeme vždy, když zjistíme, že jsem něco pokazili. Jenomže, když přijde řeč na plasty, které špiní oceány, zabíjejí ryby a je možné, že i otravují potravní řetězce, je dost těžké na někoho ukázat prstem.

Bohatší země mají tendenci plýtvat plasty více než ty chudší. Němci a Američané vyhazují denně 10 krát více plastů než obyvatelé Keni a Indie. Evropa, Severní Amerika, Japonsko a Austrálie zaslaly do jihovýchodní Asie tak obrovské množství odpadu k recyklaci, že se letos odpadem zahlcené Malajsie a Vietnam rozhodly zakázat dovoz plastového odpadu. Čína tak učinila již v roce 2018.

Avšak jen málo studií odhadujících znečištění oceánů plasty naznačuje, že za celou situaci je neúměrně odpovědná hrstka asijských zemí. Studie Centra pro výzkum životního prostředí Helmholtz v Německu uvádí, že většina oceánských plastů pochází z deseti řek v Asii a Africe. 

Další studie, kterou provedla výzkumná skupina Jambeck na univerzitě v Georgii, zjistila, že množství špatně zvládnutého plastového odpadu, který s největší pravděpodobností končí v oceánech, by se jen sotva snížilo, kdyby se Evropa a Severní Amerika vystříhala veškerých plastů.

Potom tedy, čí chybou jsou plasty v oceánech? A záleží na tom?

Každoročně v oceánech končí miliony tun plastů, třeba držáky na balení šesti nápojů, do kterých se zamotávají želvy nebo nákupní tašky, jež zacpávají žaludky velryb a způsobují jejich vyhladovění.

Helmholtz studie zveřejněná v roce 2017 byla masově chybně citována, když média tvrdila, že 90 % plastů v oceánech pochází z pouhých deseti řek - osmi v Asii a dvou v Africe. Autoři však odhadovali pouze množství plastů vyplavujících se z řek. Nezapočítali plast, který vstupuje do moře ze zdrojů, jakými jsou škody po tsunami nebo rybolov.

Plastový odpad v oceánech je mnohem rozmanitější než odpad pocházející z pevniny, říká Monique Retamalová, výzkumná pracovnice Institutu pro udržitelnou budoucnost na technologické univerzitě v Sydney, která nebyla do studie zapojena. Mnoho toho nevíme o příspěvcích z lodní dopravy a nelegálního vysypávání odpadů do moře."

V roce 2015 byla zveřejněna studie výzkumné skupiny Jambeck, která zjistila, že pouze čtyři asijské země (Čína, Indonésie, Filipíny a Vietnam) se podílí na asi polovině plastových odpadů, jenž se dostávají z pevniny do oceánů. Méně než 5 % tvoří Evropa a Severní Amerika, jelikož mají lepší systémy pro likvidaci odpadu. Odhlédneme-li od toho, co bylo spáleno nebo zrecyklováno, je nepravděpodobné, že by plast vyhozený na uzavřenou skládku pronikl do řek.

Studie se jako první pokoušela zjistit množství plastů pronikajících z pevniny do oceánů, říká Kara Lawová, oceánografka v Jambeck Research Group a spoluautorka studie. Bez ohledu na roli přepravy odpadů, ukázaly údaje o nakládání s odpady, na něž se model spoléhal, že Severní Amerika a Evropa jsou schopny adekvátně hospodařit se vším svým odpadem, nebo téměř se vším.Ale my víme, že to není pravda," říká.

Obchodování s ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372