Reklama

7. 8. 2019  |  Zpravodajství  |  Autor: odpady-portal.sk

Za týden sníme kreditku, za tři týdny hřeben. Mikroplasty jsou již součástí našeho jídelníčku

Běžný člověk zkonzumuje v potravě každý týden asi 2000 mikročástic plastů.

Mikroplasty jsou již běžnou součástí nápojů a jídel, které přijímáme. Podle nové studie, kterou pro Světový fond na ochranu přírody (WWF) připravili analytici na základě údajů z Univerzity Newcastle v Austrálii, příjmu běžný člověk za týden asi 2000 plastových mikročástic s hmotností zhruba pět gramů. Přibližně tolik váží jedna kreditní karta.

Za měsíc tak člověk přijme v potravě 21 gramů mikroplastů, což představuje 250 gramů za rok. Během jednoho měsíce tedy „sníme" asi jeden zubní kartáček.

Tato čísla musí probudit politické lídry. Plastový odpad nezabíjí jen život v mořích, ale zbytky plastů jsou v každém z nás. Nemáme šanci uniknout - mikroplasty jsou součástí našeho jídelníčku," řekl Marco Lambertini, ředitel WWF International.

Čelíme plastové krizi a svět potřebuje spojit síly při jejím řešení. Okamžitě jednat musí nejen vlády, ale i firmy - producenti plastů a konzumenti. A řešení musíme zacílit ke kořenům této krize - pokud nechceme plasty v našich tělech, musíme vyřešit problém milionů tun plastů, které každý rok skončí v přírodě," doplnil M. Lambertini.

WWF zveřejňuje studii v rámci kampaně No Plastic in Nature / Konec plastům v přírodě, kterou již podpořilo více než půl milionu lidí. Environmentální organizace v kampani žádá politické lídry, aby přijaly globální dohodu s cílem snížit množství plastů v přírodě.

Studii Konec plastům v přírodě: Hodnocení příjmu zbytků plastů v přírodě lidmi (No Plastic in Nature: Assessing Plastic Ingestion from Nature to People) pro WWF zpracovala analytická společnost Dalberg na základě ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372