Reklama

5. 8. 2019  |  Zpravodajství  |  Autor: Martina Jandusová

V Bruselu chtějí zdanit nerecyklovatelné plastové obaly

Evropská komise plánuje v reformě zdrojů sedmiletého evropského rozpočtu mimo jiné i zavedení tzv. plastové daně. Zavedením nových vlastních zdrojů si především slibuje, že zalepí díru po brexitu. Jak se k tomuto návrhu staví Česká republika?

Během let 2021 - 2027 by se měly nově na evropských rozpočtových příjmech podílet dvě ekologické daně. Od nich si Komise slibuje, že pomohou s negativními externalitami. Například změna klimatu a plastový odpad v moři jsou problémy, které jsou svou povahou globální a je třeba je řešit na úrovni EU, včetně fiskálních pobídek,“ píše se v Návrhu rozhodnutí Rady o systému vlastních zdrojů Evropské unie.

Jednou z ekologických daní jsou příjmy členských států z prodeje emisních povolenek a zcela nově je navržena i daň na plastové obalové odpady. Mělo by jít o příspěvek členských států vypočítaný na základě množství obalových odpadů, které nebyly recyklovány. „Tím se vytvoří pobídka pro členské státy, aby snižovaly množství obalových odpadů, a pobídka pro přechod Evropy k oběhovému hospodářství realizací evropské strategie pro plasty,“ uvádí Komise v návrhu.

Evropská komise navrhuje, aby státy odváděly za každý kilogram plastových obalů, které nebyly recyklovány, 80 centů. Odhaduje, že díky tomuto kroku dojde ke každoročním navýšením rozpočtu o 7 miliard eur. Příspěvek by se měl vypočítávat z množství plastových obalových odpadů a jejich recyklace, která byla členskými státy nahlášena podle směrnice o odpadech. „Kdo bude poplatek odvádět není jasné,“ říká František Vörös, konzultant sdružení EPS ČR.

V tuto chvíli lze poukázat na jisté nedořešené koncepční věci, za něž především považujeme nestálost těchto očekávaných příjmů vzhledem např. k předpokládanému snižování výnosů v čase. Jak se budou postupně zavádět národní opatření, bude se snižovat objem tohoto odpadu. Tento zdroj by tak neplnil jedno z hlavních kritérií pro vlastní zdroje, tj. stabilitu,“ reaguje Ministerstvo životního prostředí na možné zdanění nerecyklovatelných plastových obalů.

Problematické by mohla být i administrativní zátěž spojená se zavedením daně. „Česká ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372