Reklama

5. 8. 2019  |  Zpravodajství  |  Autor: Martina Jandusová

Nové solární panely dokáží vyrobit nejen elektřinu, ale vyčistit i vodu

Technologie solárních panelů se dočkaly výrazného pokroku. Vědci vyvinuli zařízení, které dokáže vyrábět elektřinu ze slunečního záření a zároveň čistí vodu. Její tvůrci se domnívají, že tím vyřeší současně dva vážné problémy, kterým čelí národy třetího světa.

Průlomové zařízení vyvinul vědecký tým na Univerzitě vědy a technologie krále Abdullaha v Saúdské Arábii a píše se o ní v časopise Nature Communications.

Podle profesora Peng Wanga, který je spoluautorem projektu, bude možné poskytnout nejen čistý zdroj energie, ale nabídnout i alternativu k současným metodám čištění vody. Ty často vyžadují nejen velké množství energie, ale pojí se i s nedostupnou infrastrukturou, a společnosti mnohdy nemají přístup k bezpečné pitné vodě.

"Jsme stále v rané fázi. V tomto okamžiku můžeme vyrobit zařízení v rozměrech 10 centimetrů na 10 centimetrů," říká Wang a dodává: „Ale potvrzení našich konceptů dokazuje, že technologie funguje. Proto v současné době pracujeme na tom, abychom vytvořili mnohem větší zařízení o velikosti komerčního fotovoltaického panelu.“

Na svrchní vrstvě zařízení je umístěn horizontální komerční silikonový solární článek a pod ním je několik vrstev, kterými prochází mořská voda, brakická voda nebo kontaminovaná podzemní voda. Odpadní teplo ze solárního článku zahřívá slanou vodu procházející bezprostředně pod ním; voda se vypařuje, prochází membránou a kondenzuje za vzniku čisté vody a uvolňuje teplo v procesu, který ohřívá slanou vodu ve vrstvě pod ní. Proces se pak opakuje na další úrovni.

ab.jpg

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372