Reklama

30. 7. 2019  |  Zpravodajství  |  Autor: Diana Motúzová, voda-portal.sk

Opětovné využívání vody při zavlažování má předběžně zelenou. Nemusí však platit pro celou Unii

Návrh schválila před měsícem Komise i Rada Evropské unie. Ve svém stanovisku však zdůraznila, že pravidla nemusí platit pro všechny státy.

EU přijímá nová opatření ke snížení rizika nedostatku vody určené k zavlažování. Rada minulý měsíc schválila stanovisko (takzvaný všeobecný přístup) k nařízení, které usnadňuje využívání městských odpadních vod pro účely zavlažování v zemědělství (odkaz na celý dokument najdete na konci článku).

Evropská komise přijala koncem května minulého roku návrh nařízení o minimálních požadavcích na opětovné použití vody v rámci plnění akčního plánu pro oběhové hospodářství. Evropský parlament přijal postoj k návrhu v první polovině února tohoto roku.

Tato nová pravidla tak mají Evropě pomoci přizpůsobit se důsledkům změny klimatu. Nařízení, které je plně v souladu s oběhovým hospodářstvím, zvýší dostupnost vody a podpoří její efektivní využívání.

Reagují na klimatické změny

Zajištění dostatečného množství vody na zavlažování polí, zejména během veder a silného sucha, může pomoci předejít nedostatku plodin a následně i potravin.

"Voda je vzácný zdroj. Dnešek je důležitým krokem při zavádění nových pravidel, které nám umožní recyklaci vody způsobem, který je bezpečný pro lidi a zvířata, i pro životní prostředí. Je smysluplné stanovit harmonizované minimální normy pro kvalitu recyklované vody a pro monitorování dodržování pravidel, aby naši zemědělci mohli takovou vodu využívat. Součástí procesu je i učení se ze zkušeností některých členských států, které již desetiletí úspěšně opětovně využívají vodu," zdůraznil Ioan Dene, ministr vody a lesy v rámci Rady Evropské unie.

Několik členských států má dlouholeté a úspěšné zkušenosti s opětovným využitím vody pro různé účely včetně zemědělského zavlažování. Opětovné použití je mírnější k životnímu prostředí než alternativní způsoby zásobování vodou, mezi které patří například převody vody nebo odsolování.

Pravidla nemusí platit pro všechny

Navrhovaná nová pravidla budou užitečná zejména v regionech, kde poptávka po vodě stále převyšuje nabídku, a to i přes preventivní opatření na snížení poptávky. Rada zároveň dodává, že stávající pravidla EU o hygieně potravin nadále platí a jsou plně ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372