Reklama

27. 7. 2019  |  Zpravodajství  |  Autor: Martin Rojko,energie-portal.sk

Po stopce německému uhlí mohou ceny elektřiny v Evropě ještě více vzrůst

Odstavení uhelných elektráren v Německu změní toky elektřiny i velkoobchodní ceny v Evropě.

Odstavení uhelných elektráren v Německu, z nichž pochází až 40% celkové vyrobené elektrické energie v největší evropské ekonomice, může pořádně změnit toky elektřiny v okolních zemích i velkoobchodní ceny elektřiny na evropském trhu. Pokud se opravdu zrealizuje plánované zavírání provozů využívajících uhlí do roku 2038, Německo bude muset zvýšit dovoz elektřiny nejen z Francie, či Holandska, ale na čistého vývozce by se změnilo i Polsko.

Největší dopad na sousedící propojené trhy

"Postupné odstavování uhlí má jasný růstový dopad na ceny elektrické energie v Evropě, přičemž průměrné zvýšení na všech přímo propojených trzích představuje 0,2 eur/MWh pro období let 2019 až 2022 a 2,2 eur/MWh v letech 2023 - 2030," uvádí ve své studii ICIS.

Největší zvýšení má zasáhnout severské země a Nizozemsko z důvodu intenzivního využívání vybudovaných přeshraničních propojení pro minimalizaci cenových rozdílů. Nejméně ovlivněny mají být ceny v Polsku a Velké Británii.

Nejvyšší růst a zároveň největší nedostatek domácí elektřiny by se měl podle studie projevit v letech 2023 - 2025. Tamní vláda se však podle slov ministra energetiky na dovoz elektrické energie pocházející z atomových elektráren okolních zemí spoléhat nechce.

Doporučení odborné komise o odstavení uhlí do roku 2038 sice zatím není závazné, ale může se jím stát po schválení návrhu vládou, která bude o něm jednat na podzim. Všechny země sousedící s Německem by měly zaznamenat nižší objem dovozu nebo vyšší vývoz elektřiny do Německa v případě odstavování uhlí.

Z importérů exportéři ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372