Reklama

23. 7. 2019  |  Publicistika  |  Autor: František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR

Bez plastů by mobilní síť 5G nevznikla

Společnost se stává stále více „zelenější“. Tento životní styl, včetně zřeknutí se plastů, patří k dnešnímu životnímu trendu a je podporován již od počátku sedmdesátých let řadou nevládních organizací. Opomíjí skutečnost, že existuje řada aplikací plastů, bez jejichž existence by nebylo dosahováno současných civilizačních výdobytků.

Podle Alliance to End Plastic Waste (více v článku „Celosvětová aliance proti plastovým odpadům v životním prostředí“ ze dne 5. 3. 2019) by totální náhrada aplikovaných plastů v obalech a spotřebitelských výrobcích alternativními materiály zvýšila environmentální náklady téměř čtyřnásobně.

Je nutno připomenout, že do kategorie „plastů“ se kromě termoplastů řadí i elastomery a termosety. Vlastní termoplasty tvoří sice největší podíl v rodině plastů, avšak dále se dělí podle různých kritérií na podskupiny od nejpouživatelnějších, tzv. standardních /komoditních/, přes inženýrské s cca 10% podílem, po plasty s vysokými užitnými vlastnostmi a ultrapolymery s nejnižším cca 1 % podílem – obr. 1.

plasty_1.png

Komoditní plasty lze charakterizovat jako produkty vyráběné na velkokapacitních jednotkách s kapacitou až více než 1 milion t, s tepelnou odolností do 100 °C, s nižší prodejní cenou, snadnou zpracovatelností a aplikacemi především v obalovém sektoru (40% podíl). Inženýrské plasty vykazují tepelnou odolnost mezi 100 - 150 °C, plasty s vysokými užitnými vlastnostmi s tepelnou odolností nad 150 °C.

Někteří autoři uvádějí ještě čtvrtou skupinu, tzv. ultrapolymery, které se řadí do absolutní špičky trojúhelníku a mají tepelnou odolnost až 400 stupňů Celsia. Cenově se tyto plasty řadí do kategorie nad 10 tisíc euro/t.

Zatímco u komoditních plastů se prognózuje roční růst o 2 - 4 %, u inženýrských plastů o 4 - 6 %, u speciálních polymerů se očekává nejvyšší nárůst o více než 7,6 %.

V uplynulém roce vědecká komunita zaznamenala prudký nárůst používání termínů jako 5G, zakřivené monitory, skládací obrazovka, umělá inteligence, virtuální realita, internet věcí a velké soubory dat. Tento rychlý technologický vývoj pomáhá spotřebitelům zažít rostoucí pohodlí v jejich životě. 

Počet úkonů, které lze provádět se zařízením připojeným k internetu je mimo představivost. Inovace mění náš život. Různé elektronické výrobky se neustále rozšiřují a oslňují uživatele širokou škálou inteligentního softwaru a ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372