Reklama

22. 7. 2019  |  Publicistika  |  Autor: František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR

Firma Borealis jako příklad rozšířené zodpovědnosti výrobce primárních plastů

Ve Strategii EU k cirkulární ekonomice plastů je značný důraz položen na rozšířenou zodpovědnost výrobců plastů. Jejich zodpovědnost je rozšířena z období, kdy spotřebitel výrobek užívá, také na období, kdy výrobek již dosloužil a ve kterém se ho chce dosavadní uživatel zbavit.

Více na tomto webu v článku Petra Číhala „Co je cílem rozšířené odpovědnosti výrobce?“ ze dne 20. 6. 2019. Cílem výrobců primárních plastů je ujištění, že odvětví je připraveno převzít zodpovědnost za plastové výrobky po skončení jejich životnosti realizací mechanických nebo chemických recyklací.

Jako příkladný přístup k tomuto problému bych chtěl uvést firmu Borealis, která má centrálu ve Vídni, má 6 800 zaměstnanců a působí ve 120 zemích. Kromě základních chemikálií a hnojiv patří k významným světovým výrobcům polyetylenů a polypropylenů. V roce 2018 vykázala tržby 8,3 miliardy euro a čistý zisk 906 milionů euro.

Z interview generálního ředitele Borealis Alfreda Sterna pro www.k-zeitung.de z 26. 6. 2019 uvádím několik jeho názorů. Plasty jsou příliš cenné na to, aby byly vyhozeny. Naší vizí je, že již neexistuje plastový odpad, neboť jej lze použít jako surovinu. 

Zákazy nepřispívají k udržitelnému řešení. Je lepší specifikovat dlouhodobé cíle a ponechat otevřenou cestu k účinné hospodářské soutěži a inovacím. 

V roce 2018 založili společnost EverMinds, která si klade za cíl spojovat širokou škálu aktivit a iniciativ zaměřených na inovativní řešení polyolefinů v kruhovém hospodářství. Značné prostředky mají rezervovány na inovace a výzkumné a vývojové projekty v oblasti recyklací.

Evropská asociace zpracovatelů plastů /EuPC/ na svém letošním výročním zasedání vyhodnotila jako nejlepší dodavatele primárních plastů následující společnosti, přičemž Borealis se umístil skvěle:

  • Borealis za PP

  • Exxon Mobil za LLDPE

  • Repsol za LDPE – 2. místo Borealis

  • Chevron Phillips za HDPE

  • Elix Polymers za ABS

  • Versalis za EVA

  • Vynova za PVC

  • Indurama za PET

  • Ineos za PS a EPS

Renomé společnosti Borealis zvyšují i další aktivity. V článku na tomto webu „Iniciativa k nulovým ztrátám plastových granulí“ ze dne 30. 9. 2018 jsem poukázal na příkladný přístup firmy k předcházení úniku polyolefinových granulí do Dunaje.

V posledních letech společnost Borealis rozšířila svou činnost i na polyolefinové mechanické recyklace, když v roce 2016 získala přední německou společnost pro recyklaci plastů MTM Plastics a v roce 2018 rakouskou recyklační společnost Ecoplast. Obě společnosti, které jsou nyní součástí skupiny Borealis Group, jsou již delší dobu v kontaktu se skupinou Erema, která dodává zařízení na recyklace.

Borealis a Erema podepsaly v červnu dohodu o záměru posílit spolupráci v oblasti mechanické recyklace polyolefinů. Jejich společným cílem je dále rozvíjet technologie tak, aby se urychlil přechod na cirkulární ekonomiku. Usilují o zefektivnění procesů recyklace tak, aby odpovídaly rostoucí poptávce na trhu po kvalitnějších recyklovaných materiálech pro použití ve špičkových aplikacích.

Spolupráce je zaměřena na následující oblasti:

Vývoj optimalizovaných technologií a procesů pro mechanickou recyklaci polyolefinů s využitím odborných znalostí obou společností. Za tímto účelem budou provedeny společné testy, zkoušky a pilotní projekty. Proběhne výměna znalostí a osvědčených postupů s cílem vyvinout a zavést nová a praktická technická řešení.

Optimalizované recykláty by měly mít lepší mechanické vlastnosti pro špičkové aplikace. Tomu poslouží standardizace a harmonizace vyráběných pelet pro aplikace, zejména ve spotřebních výrobcích každodenního použití. Cílem vývoje strojních zařízení je průzkum potenciálu zařízení směrem k vyšším výkonům.

Skupina Erema není jen geograficky blízko k zařízení Borealis v Rakousku: obě společnosti mají silný závazek k jejich průkopnické úloze na cestě k průmyslu recyklace plastů. Od svého založení před 36 lety je skupina Erema globálním lídrem ve vývoji a výrobě systémů recyklace ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372