Reklama

18. 7. 2019  |  Zpravodajství  |  Autor: František Vörös, EPS ČR

Obaly, které nelze recyklovat, musí být minulostí

V nadpisu je uvedeno zaměření 22. mezinárodní konference o recyklaci plastů, která proběhla ve dnech 4. a 5. června v německém Bad Neuenahru za rekordní účasti 450 posluchačů a 130 expertů na následném workshopu na téma „100 - procentní recyklace plastového odpadu “.

Hlavním tématem byla výměna zkušeností, jak zabránit zhoršování image plastů, jak upřednostňovat ekodesign obalů, jak více využívat recykláty i s přihlédnutím k přísným předpisům o přítomnosti nebezpečných látek, jak podpořit vyšší využití recyklátů, např. v rámci veřejných zakázek, jak realizovat i chemické způsoby recyklace plastů u výrobců primárních plastů v případě odpadů, které se v současné době spalují a nebo jsou směsí z třídění, z komunálních odpadů a drtičů / týká se údajně až o čtvrtinový podíl/.

V hodnocení bylo shledáno, že ani klimatické, ani jiné problémy životního prostředí nelze vyřešit diskreditací používání plastů. "Bylo by šílenství věřit, že bychom mohli žít bez plastů v moderním a udržitelném světě vůbec a neměli bychom tento dojem dávat," řekl Dick Textor na tiskové konferenci, pořádané asociací bvse – Bundesverband Sekundaerrohststoffe und Entsorgung. Pokračoval, že s kritikou kolem plastů se musíme zabývat s velkou vážností. Je naprosto nepřijatelné, aby se odpad vyvážel do zemí, které nejsou schopny efektivně využít plastový odpad a pak s ním znečišťují životní prostředí. Musíme dělat domácí úkoly v Německu a v Evropě a ne vyčerpávat se zákazy plastových brček nebo plastových sáčků.

Na vrcholu seznamu úkolů pro bvse je rozvoj nových recyklačních kapacit a modernizace stávajících zařízení. Pouze v případě, že jsou obecné podmínky správné, mohou být nezbytné investice provedeny v komplexních a nákladných systémech, připojil generální ředitel společnosti Eric Rehbock. Evropští a němečtí politici by proto neměli vydávat jen zákazy, ale měli by také spravovat svůj mandát k návrhu a vytvářet rámcové podmínky pro větší recyklaci a udržitelnost. Potřebujeme více recyklační kapacity a rámcové podmínky přizpůsobené recyklaci. Bvse proto jednoznačně podporuje stanovení daňových pobídek pro recyklační zařízení a vytváření nových a vysoce kvalitních recyklačních kapacit v celé Evropě.

Na konferenci zazněl i další aspekt, totiž, že recyklace plastů snižuje poptávku po ropě dvěma způsoby, jednak úsporou při výrobě nových plastů a jednak úsporou energie. V Německu nahrazuje ročně 1,88 milionu tun recyklátů stejné množství panenského materiálu. Úspora energie není zanedbatelná. Recyklace plastů využívá pouze 33 až 50 procent energie, která by byla potřebná pro výrobu panenského materiálu. A konečně, tady jsou úspory CO2. Úspora CO2 z recyklace plastů je značná. Každá tuna recyklovaného plastu namísto srovnatelného panenského materiálu zabraňuje exhalacím 1,45 t až 3,22 t skleníkových plynů ve formě ekvivalentů ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372