Reklama

4. 7. 2019  |  Publicistika  |  Autor: František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR

Ocenění vynálezce lithium-iontové baterie

Dr. Akira Yoshino z Japonska byl 20. 6. 2019 ve Wiener Stadthalle za přítomnosti 600 hostů vyznamenán představitelem Evropského patentového úřadu /EPO/ za svůj vynález a další vývoj lithium-iontových baterií, které byly realizovány u firmy Asahi Kasei.

Úvodem tohoto příspěvku budu parafrázovat počin vzdělaného otce, který reagoval na návrh svého syna po jeho návratu ze školy, kde diskutovaly o „hrozných plastech“ a syn navrhl, aby se rodina rozhodla žít bez plastů. Otec souhlasil a vyzval syna, aby mu vrátil mobil a další elektroniku. To se synovi nelíbilo a rázem bylo po protiplastové revolučnosti.

Je totiž známo, že až jedna pětina z celkové spotřeby plastů je realizována v takových aplikacích, kde je nenahraditelná tradičními materiály. Bylo by možno nahradit hardware elektroniky těžšími a rozměrnějšími produkty, avšak mikročipy zalité v polymerní matrici a miniaturní baterie se bez plastů neobejdou.

A právě vynálezce lithiových baterií Dr. Akira Yoshino z Japonska byl 20. 6. 2019 ve Wiener Stadthalle za přítomnosti 600 hostů vyznamenán představitelem Evropského patentového úřadu /EPO/ za svůj vynález a další vývoj lithium-iontových baterií, které byly realizovány u firmy Asahi Kasei.

Akira Yoshino vynalezl v roce 1983 první lithium-iontovou baterii. V průběhu své dlouhé kariéry neustále zdokonaloval svůj vynález, když je v současnosti autorem 56 japonských a 6 evropských patentů. Své inovace ohlašoval v době globální konektivity a elektrické mobility v přenosných elektronických zařízení a elektrických vozidlech.

Malá, lehká, dobíjecí baterie s dostatečnou skladovací kapacitou pomohla otevřít masový trh s přenosnými elektronickými zařízeními, od videokamer až po notebooky. Nabíjecí baterie jsou dnes používány v téměř pěti miliardách mobilních telefonů po celém světě a také tvoří základ pro elektrická vozidla. Před vynálezem lithium-iontové baterie (LIB) museli spotřebitelé zlikvidovat baterie, když byla uložená energie spotřebována.

Počátky Yoshinovo vynálezu jdou do sedmdesátých let. Po vstupu do japonské chemické společnosti Asahi Kasei se zaměřil na elektricky vodivé polymery. Průlom přišel, když poznal vlastnosti nově objeveného vodivého polyacetylenu a oxidu lithného a kobaltu. Použití polyacetylenové anody a katody z lithium-kobaltového oxidu učinilo jeho vynález stabilnějším, než byly v té době používané baterie. 

Jako první aplikoval tenkou porézní polyetylenovou membránu, která funguje jako přepážka mezi materiály anod. Tato membrána má bezpečnostní funkci: jakmile se roztaví, funkce přehřáté baterie se zastaví dříve, než se může vznítit. První dobíjecí lithium-iontová baterie dle patentu Yoshina byla vyrobena v roce 1983. V roce 1985 ji japonská firma Asahi Kasei začala uvádět na trh.

Dr. Yoshino komentoval své ocenění: ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372