Reklama

3. 7. 2019  |  Publicistika  |  Autor: Petr Jarolímek

Mysleme na recyklaci plastů již při jejich výrobě. Zatím se tak příliš neděje

Tým výzkumníků z americké Lawrence Berkeley National Laboratory navrhl recyklovatelný plast, který funguje na principech stavebnice Lego. Unikátní vlastností materiálu je, že může být snadno rozebrán až na molekulární úroveň a znovu složen.

Nový recyklovatelný plast, pojmenovaný výzkumnými pracovníky v Berkeley v Kalifornii polydiketoenamin nebo PDK, může být opakovaně přetvářen do jiného tvaru, textury nebo barvy bez ztráty výkonu nebo kvality.

Většina plastů nebyla vyrobena s myšlenkou na jejich následnou recyklaci,“ říká Peter Christensen, postdoktorandský vědecký pracovník molekulární slévárny v Lawrence Berkeley National Laboratory. „Ale objevili jsme nový způsob montáže plastů, který zohledňuje recyklaci z molekulárního hlediska.“

Reverzibilní vazby“

Christensen upozorňuje na to, že problém mnohých plastů spočívá v tom, že chemikálie, které se přidávají kvůli užitné hodnotě plastů, jako jsou plniva, která vytvářejí plastickou tvrdost, nebo změkčovadla, která vytvářejí plastickou pružnost, jsou pevně vázána na monomery. To znamená, že zůstávají v plastu i po zpracování v recyklační technologii.

U PDK jsou neměnné vazby konvenčních plastů nahrazeny reverzibilními vazbami, které umožňují recyklaci plastů ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372