Reklama

18. 6. 2019  |  Publicistika  |  Autor: František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR

Žádný absolutní zákaz obalů z pěnového polystyrenu nebyl vydán

Na téma recyklovatelnosti a nezávadnosti polystyrenových hmot se v mediích i interních předpisech obchodních řetězců příliš často objevují nesprávné údaje. 

Jako příklad může sloužit fakt, že Tesco přidělilo třem plastům pro aplikace v jejich řetězci červenou kartu – PVC, PS a bioplastu PLA.

V článku „Kein Verbot von Verpackungen aus Styropor“, zveřejněném dne 3. června 2019 na www.k-zeitung.de se k tomuto problému vyjádřila asociace IK Industrievereinigung Kunstoffverpackungen, když poukazuje na některé veřejné pochybnosti o EPS. Následuje volnější překlad.

Z pohledu IK tisková zpráva Evropské komise ze dne 21. května 2019 o směrnici EU o jednorázových plastech (směrnice o jednorázových plastech) a článek v Süddeutsche Zeitung ze dne 22. května 2019 způsobily některá nedorozumění. 

To podkopává obraz expandovaného polystyrenu/EPS nebo též Airpop, Styrofoam/ jako zavedeného a účinného plastového obalu. IK využila této příležitosti k uvedení některých faktů o obalech EPS.

Evropská směrnice o jednorázových plastových obalech nezakazuje obaly EPS obecně, jak naznačuje nadpis v Süddeutsche Zeitung. Smyslem zákazu jsou obaly, které chrání potraviny, určené k přímé spotřebě bez další přípravy. Tato směrnice EU se výslovně netýká všech ostatních obalů EPS.

Obaly z EPS, které jsou uvedeny ve Směrnici, jsou jednou z mnoha aplikací EPS. Největší část je aplikována při balení elektrických spotřebičů, zejména bílého zboží, dále v přepravních kontejnerech pro citlivé lékařské a farmaceutické výrobky, které musí být tepelně izolovány, tj. účinně chlazeny nebo udržovány v teple.

%pst%

Obaly EPS ve formě podložních tvarovek se také používají v potravinářském průmyslu k ochraně potravin citlivých na teplotu, jako jsou čerstvé ryby, čerstvé maso nebo citlivé ovoce a zelenina. 

Ve všech těchto aplikacích je EPS díky svým vlastnostem obtížně nahraditelný. Žádná z materiálních alternativ neposkytuje lepší ekologický profil pro balení a přepravu tohoto zboží (Zdroj: EUMEPS / FWC 2018 LCA Fish Box).

V této formě je povoleno balení polystyrenu.jpg

V této formě je povoleno balení pěnového polystyrenu. Zdroj: Wikimedia / Matte

Podle IK je EPS velmi dobrý materiál pro recyklaci, protože se skládá výhradně z polystyrenu. Podle studie společnosti Conversio je v Německu téměř 50 % materiálu úspěšně recyklováno. Vyznění v článku Süddeutsche Zeitung však vyvolává dojem, že EPS nelze recyklovat sám o sobě a narušil by recyklaci jiných materiálů.

Podle IK je EPS již mnoho let recyklován v Německu specializovanými firmami jak do výrobního cyklu pěnových PS produktů, tak je transformován na nový standardní PS (Zdroj: Conversio, studie 2017 o odpadech EPS). Tyto společnosti pracují s dodavateli nábytku a ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372