Reklama

13. 6. 2019  |  Publicistika  |  Autor: Petr Jarolímek

Odpadní teplo ze supermarketu dokáže zásobit ročně 200 domácností

Městské odpadní teplo je v Evropě obrovským nevyužitým zdrojem energie. Projekt Life4HeatRecovery ho chce využít k vytápění našich domovů a zásobování teplou vodou.

Průměrný středně velký evropský supermarket vygeneruje ze svých chladicích a klimatizačních jednotek během jednoho roku tolik odpadního tepla, že by mohlo během stejného období zajistit spotřebu tepelné energie 200 domácností.

Nejsou to jen naše supermarkety, které produkují tento druh odpadu – po celé Evropě jsou to datová centra, továrny, nemocnice, úřady a mnoho dalších budov a institucí ve městech, které produkují tuto energii jako vedlejší produkt svých činností a až příliš často ji zbytečně zbůhdarma vypouštějí do atmosféry.

Projekt Life4HeatRecovery je projekt financovaný z programu EU LIFE, který se snaží využít odpadní energii z různých zdrojů a využít ji v systémech dálkového vytápění. K tomuto účelu projekt vyvíjí kompletní, předem zhotovené „smyčky“, které sbírají odpadní energii pomocí tepelných čerpadel.

Hypothesis of DHC network based on the water-loop concept.jpg

Představa sítě centrálního zásobování teplem založená na konceptu vodní smyčky. Zdroj: life4heatrecovery

Roberto Fedrizzi z organizace EURAC Research, která koordinuje projekt Life4HeatRecovery, vysvětluje, jak to funguje: „Tepelná čerpadla se používají dvěma způsoby. Nízkoteplotní odpadní teplo lze ohřát na úroveň, která je užitečná pro dálkové vytápění.

To se provádí připojením tepelného čerpadla ke zdroji odpadního tepla, což zvýší teplotu dostupného tepla z přibližně 10 - 30 °C na 70 - 80 °C. Pak dojde k napojení na systém dálkového vytápění a teplo je k dispozici pro tradiční sítě tohoto ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372