Reklama

11. 6. 2019  |  Zpravodajství  |  Autor: Petr Jarolímek

Projekt národní inventarizace kontaminovaných míst vstoupil do své druhé etapy

CENIA, česká informační agentura životního prostředí, která je resortní organizací Ministerstva životního prostředí, zajišťuje spolu s dodavateli realizaci 2. etapy národní inventarizace kontaminovaných míst (NIKM 2).

Národní inventarizace je jednou z hlavních priorit MŽP. Jedná se o celostátně a rovněž i mezinárodně sledovaný projekt zaměřený na podchycení a základní zhodnocení co nejúplnějšího počtu kontaminovaných a potenciálně kontaminovaných lokalit na území České republiky. Cílem projektu je zajištění efektivního a jednotného postupu identifikace, evidence a hodnocení těchto lokalit.

První etapa, v níž jsme zmapovali kontaminovaná místa, již proběhla. Území České republiky bylo mapováno metodami dálkového průzkumu země, včetně pohledu pod vegataci pomocí lidaru, a hledali jsme indicie, tedy území, která budila podezření.

V této první vlně jsme identifikovali asi 38 tisíc těchto indicií. Ty následně prošly tzv. čištěním, v jehož rámci byl jejich počet snížen na 17 tisíc. V následném kroku budeme indicie prověřovat v místě a budou se rozšiřovat o data z tohoto místního šetření. Prvním krokem k nápravě problému je uvědomit si, že existuje,” říká ředitel CENIA Miroslav Havránek a dodává:

Typickým příkladem kontaminovaného místa je třeba jen potenciální černá skládka, tedy možnost výskytu nějakého volně loženého materiálu, který skrývá nebezpečí kontaminace životního prostředí. ”

Po nezbytné přípravě a dokončení výběrového řízení na dodavatele částí projektu, jsou od 1. března 2019 zahajovány terénní práce projektového týmu CENIA a jejích smluvních dodavatelů:

  • Společnost Dekonta, VZ Ekomonitor, GEOtest – NIKM 2 (plošná inventarizace)

  • ProGeo Consulting s.r.o (administrace databáze projektu)

  • Ing. Jiří Tylčer, CSc. (externí kontrolor – supervizor ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372