Reklama

7. 6. 2019  |  Zpravodajství  |  Autor: Petr Jarolímek

Severská koalice se snaží urychlit přechod k cirkulární ekonomice

Na Světovém fóru cirkulární ekonomiky v Helsinkách klíčoví aktéři z Norska, Švédska, Finska a Dánska spojili své síly, aby urychlili přechod k oběhovému hospodářství v severských zemích.

Severská koalice si klade za cíl vytvořit novou platformu, která zvýší sdílení znalostí o obchodních modelech oběhového hospodářství mezi trhy severských zemí a zároveň prozkoumá zdejší možnosti specifických projektů. Vychází z osvědčených postupů iniciativy Holland Circular Hotspot.

Koalice sjednotí záměry a cíle pro oběhové hospodářství v severských zemích a bude vycházet ze stávajících snah každého trhu a zkušeností podobných firem v různých odvětvích. Vyzve vlády, města a regiony, firmy a znalostní instituce, aby úzce spolupracovaly, aby prozkoumaly praktická a škálovatelná řešení, která jsou použitelná pro malé a střední podniky a hlavní průmyslová odvětví, a prozkoumaly nezbytné politické pobídky.

Spotřeba v severských zemích se nadále zvyšuje neudržitelným tempem. Každá ze severských zemí je malá, ale společně tvoří jedenáctou největší ekonomiku na světě. Spolupráce pro rozvoj výměny vzdělání a informací je severským modelem. Iniciativa Nordic Circular Hotspot může urychlit potřebný přechod k cirkulární ekonomice,“ říká Cathrine Barth, zakladatelka Circular Norway a jedna z iniciátorek Nordic Circular Hotspot.

Dnes existuje mezi severskými zeměmi, pokud jde o konkrétní kroky v přechodu k cirkulární ekonomice, jenom omezená forma spolupráce. Jsme přesvědčeni, že spolupráce severských zemí je klíčová pro to, aby se z regionu vytratila infrastruktura lineární ekonomiky a aby se transformoval směrem k cirkulární ekonomice,“ říká Marthe Haugland ze Severské inovace. Severská inovace financuje předprojekt pro Nordic Circular Hotspot.

GetFile - Copy.jpg

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372