Reklama

2. 6. 2019  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

Poláci začínají chápat, že MBÚ recyklaci nenavýší

Koncem května proběhl v Olomouci 2. ročník Česko - polské konference, kde si polští a čeští odborníci vyměnili své zkušenosti s nakládáním s odpady. Letos se zaměřili na úroveň recyklace a energetické využití frakcí ze směsného komunálního odpadu.

Konference se konala pod záštitou Ministerstva životního prostředí, které se také zúčastnilo prostřednictvím Jana Maršáka, vedoucího oddělení koncepcí a technologií a zástupce ředitele odboru odpadů. Toho jsme požádali o srovnání odpadového hospodářství obou zemí.

Jak vypadají v současné době poplatky za uložení odpadů na skládky v Polsku, vzrostly poplatky v poslední době a o kolik?

Polsko přistoupilo v několika málo posledních letech k poměrně značným legislativním úpravám oblasti odpadového hospodářství. Tyto změny se dotkly i tématu, které je velmi diskutováno v ČR, a to je nastavení úrovně poplatku za ukládání odpadu na skládky.

V Polsku situace vypadá následovně. V roce 2018 byly poplatky za ukládání odpadů na skládku určeny na 140 PLN (tedy přibližně 33 Euro/830 Kč), pro rok 2019 170 PLN (tedy přibližně 40 Euro/1000 Kč) a další navýšení proběhne pro rok 2020, kdy poplatek stoupne na 270 PLN (tedy přibližně 60 Euro/1500 Kč). Z uvedeného vyplývá, že v průběhu tří let došlo ke zvýšení poplatku o 700 Kč.

V návrhu našeho nového zákona o odpadech, který je v současnosti po meziresortním připomínkovém řízení, je poplatek 1500 Kč, který bude mít Polsko již příští rok, navržen na rok 2025. Je tedy zřejmé, že vzrůst poplatku bude v ČR pozvolnější v porovnání s polským přístupem. Není to ovšem jenom Polsko, které zvedlo v posledních letech skládkovací poplatky. Tuto tendenci můžeme sledovat i u zemí jako je Bulharsko, Litva, Lotyšsko nebo Rumunsko. Západní země mají tuto záležitost dávno vyřešenou.

Má Polsko stanoven legislativně zákaz skládkování?

Ano. Polsko má v legislativě ustaven zákaz skládkování využitelných odpadů. Tento nástroj je již účinný a to od roku 2016, tedy čtvrtým rokem.

Polsko vybudovalo nezanedbatelné kapacity na ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372