Reklama

2. 6. 2019  |  Publicistika  |  Autor: Petr Jarolímek

Větrná energetika má v Česku až sedminásobný potenciál

Elektřina z větru je pro stát ze všech zdrojů nejlevnější cesta, jak vyrábět energii bez znečištění. Naráží však na překážky administrativního, politického i společenského rázu.

Největší překážkou větrné energetiky je politické vyjadřování a celkově negativní naladění české společnosti nejen vůči větrným elektrárnám, ale vůči obnovitelným zdrojům energie obecně. Další je pak složitost a zdlouhavost povolovacího procesu, tento problém se netýká jen staveb silnic, které jsou prezentovány v médiích, ale bohužel i takových staveb, jako jsou větrné elektrárny” uvedla pro Průmyslovou ekologii Pavla Smolová z České společnosti pro větrnou energii.

Rozvoj podporovaných zdrojů energie do roku 2030 - podkladový dokument pro účely přípravy Vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu, vydaný v březnu tohoto roku Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, konstatuje, že ze schváleného závazného cíle na úrovni 32 % v rámci směrnice EU ohledně OZE vyplývá pro Českou republiku povinnost dalšího zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie na hrubé končené spotřebě a nastavení příslušného rámce podpory těchto zdrojů do roku 2030.

Česká republika navrhuje jako optimální nastavit hodnotu cíle energie z OZE (příspěvku ČR) do roku 2030 ve výši 20,8 %, která odpovídá geografickým, klimatickým a ekonomickým možnostem České republiky.”

Dokument současně uvádí, že větrné elektrárny v roce 2016 vyrobily 497 GWh elektrické energie a přispívali k celkovému podílu OZE na úrovni 14,89 % příspěvkem ve výši 0,16 %.

Studie také nastiňuje předpokládaný vývoj v období let 2021 – 2030, kdy souhrnný technický potenciál byl kvantifikován Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd ČR na úrovni 28 862 MW. Odhad realizovatelného potenciálu na úrovni tzv. středního scénáře pak dle této studie odpovídá 2 277 MW. V nízkém scénáři pak tento realizovatelný potenciál odpovídá 991 MW, ve vysokém scénáři se pak jedná o 5 972 MW.

MPO dodává, že ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372