Reklama

24. 5. 2019  |  Publicistika  |  Autor: Petr Jarolímek

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Jak funguje systém zpětného odběru fotovoltaiky, systém jeho finacování a jak probíhá recyklace nebo ekologická likvidace panelů? Zeptali jsme se zástupců kolektivního systému ASEKOL, do jehož kompetence zmíněná problematika spadá.

Jakým způsobem funguje systém zpětného odběru fotovoltaiky?

Fotovoltaické (FV) panely jsou od roku 2012 dle zákona o odpadech považovány za elektrické a elektronické zařízení (EEZ) a výrobci resp. dovozci musí zajistit financování sběru a recyklace těchto panelů po skončení jejich životnosti. 

Ke splnění těchto cílů vznikly tzv. kolektivní systémy zpětného odběru elektrozařízení a výrobci a dovozci na ně smluvně přenesli fyzickou odpovědnost sběru a recyklace. 

Kolektivní systémy tak vedou evidenci o množství panelů uvedených na trh, podávají za výrobce a dovozce každoročně zprávu na Ministerstvo životního prostředí, zajišťují zpětný odběr vysloužilých fotovoltaických panelů a předání zpracovateli k následné recyklaci.

Kdo systém zpětného odběru financuje?

Systém financování zpětného odběru FV panelů je definován v legislativě, kdy podle vyhlášky č. 352/2005 Sb. byla výše recyklačního příspěvku stanovena na 8,50 Kč za kilogram hmotnosti FV panelu. Tento příspěvek měl provozovatel povinnost uhradit do konce roku ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372