Reklama

16. 5. 2019  |  Zpravodajství  |  Autor: Petr Jarolímek

Analytický software pro chemické procesy výrazně spoří energii při výrobě chemických látek

Dr. Michael Bortz a prof. Karl-Heinz Küfer z Fraunhoferova institutu obdrží cenu Josepha von Fraunhofera za vývoj analytického programu, který dokáže při výrobě chemických látek ušetřit desítky procent spotřeby energie.

Ať už je to v zemědělství, v průmyslu nebo v soukromých domácnostech, chemikálie jsou potřeba všude. Jejich produkce však spotřebovává velmi mnoho energie.

Nový hybridní program může v závislosti na zařízení a procesu uspořit energii v řádu desítek procent. Vývoj programu probíhal v týmu pod vedením dr. Michaela Bortze a prof. Karl-Heinze Küfera (viz úvodní foto) ve Fraunhoferově institutu pro technickou a průmyslovou matematiku ITWM v Kaiserslauternu. Výzkumníci za něj budou vyznamenáni cenou Josepha von Fraunhofera. Informuje o tom Esther Packullat na webových stránkách zmíněného institutu.

Plasty, prací prášky, hnojiva - tyto látky se staly v našem každodenním životě nepostradatelnými. Jsou tak rozdílné, a přesto mají jednu věc společnou: jsou vyrobeny z určitých základních chemických látek, které masově produkuje chemický průmysl.

Je na to však zapotřebí mnoho energie: chemická výroba je zodpovědná za 20 % celkové průmyslové spotřeby energie v Evropě. Pokud se podaří spotřebu snížit, bude se tím chránit jak životní prostředí, tak šetřit rozpočty společností.

Analytický program výrazně šetří energii

Model výzkumného týmu obsáhle popisuje komplexní procesy. ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372