Reklama

14. 5. 2019  |  Publicistika  |  Autor: František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR

Rekordní čísla na letošním veletrhu a konferenci o recyklacích plastů v Amsterdamu

V pořadí třetí ročník veletrhu proběhl ve dnech 10.-11. dubna za rekordní účasti 3205 návštěvníků, což představuje nárust proti loňskému roku o 34,5 %. Výstavní plocha se zvýšila o 17 %, což využilo 120 vystavovatelů – nárůst o pětinu.

Dne 16.7.2018 byla na webu Průmyslové ekologie publikována informace „Veletrhy a konference k recyklacím plastů”, ve které jsem informoval o vlastních poznatcích z účasti na akci Plastics Recycling Show 2018 v Amsterodamu. Akci pořádá Asociace evropských recyklátorů /www.plasticsrecyclers.eu/, která byla založena v roce 1966 a v součastnosti má 120 členů.

Současně s letošním veletrhem proběhla odborná konference, kterou zahájil K. Sadauskas – ředitel pro cirkulární ekonomiku a životní prostředí při Evropské komisi. Za přínosné aplikace regranulátů bylo oceněno 7 společností. 

Akce je jedinečnou příležitosí pro setkání reprezentantů hodnotového řetězce plastikářů, od výrobů primárních plastů, recyklovaných plastů, a výrobků z nich vyrobených, přes výrobce strojů a zařízení a až po společnosti, zabývající se sběrem a tříděním odpadních plastů. Ve dnech 25.-26.3. 2020 se uskuteční v pořadí již čtvrtý ročník akce, když se zvýší plocha pro vystavovatele o 16 %.

Jako vítězové soutěže Plastics Recycling Awards Europe 2019 byli vyhlášeni v 7 kategoriích:

- Automobilový, elektrotechnický výrobek: Demo automobil Volvo z recyklovaných plastů.

Demo automobil firmy Volvo ukazuje, že recyklované plasty mají místo v automobilovém průmyslu. Porota ocenila průkopnickou práci společnosti v této oblasti, když 170 plastových dílů modelu XC60 bylo nahrazeno recyklovanými plasty. Unikátní úspěch.

- Stavební produkt: MPO Easy Channel, Multiport: Výrobek pro odvodňovací systém je vyroben z odpadů z HDPE a PP obalů, je lehký, snadno se s ním manipuluje a snadno se pokládá. Porota ocenila, že produkt je ideální pro danou aplikaci a je úspěšný na trhu.

- Výrobek pro domácnost a volný čas: Pytel firmy Cedo Folien- und Haushaltsprodukte. Sběrný pytel se stahovací šňůrkou obsahuje více než 90 % plastů z recyklovaných výrobků, z nichž více než 40% je z flexibilní obalů. Je navržen tak, aby aktivně podporoval sběr odpadních plastových nebo kovových obalů a nápojových kartonů, určených k recyklaci.

- Plastové obaly: Plochá láhev na víno ze 100 % recyklovaného PET firmy Garçon Wines a RPC M&H Plastics je inovativní, vejde se i do poštovních schránek. Tento výrobek dokonale zapadá do ducha naší doby. Obal kombinuje pohodlí a hospodárnost s lehkým a udržitelným designem.

- Za ambasodara pro recyklaci plastů byl vyhlášen Gian De Belder od firmy Procter & Gamble. Je tváří závazku společnosti Procter & Gamble k udržitelnému rozvoji. Neúnavně pracoval na vývoji řešení problémů, jako je recyklovatelnost PET lahví pro domácnost a osobní automobily. Je vedoucím projektu Procter & Gamble Holy Grail, který vyvíjí systémy recyklací pro průmysl a pro spotřebitele.

- Inovace technologie výrobků: Aditivum REC-NIR-BLACK fy. Ampacet. Plastové odpady z černých obalů nebo jiných aplikací způsobují problémy v recyklačních tocích, protože je nelze detekovat senzory NIR používanými většinou recyklátorů. Společnost Ampacet Corp vyvinula černé předsměsi, které neobsahují žádné saze, což činí takto barvené výrobky detekovatelnými a schopnými třídění. 

- Inovace recyklačních strojů a zařízení: Kaskádový vytlačovací systém Corema Interseroh Dienstleistungs a Erema Engineering Recycling Maschinen und Anlagen. Systém pro mechanickou recyklaci post-uživatelských termoplastů byl porotou uznán jako nejinovativnější kombinace technologií zpracování, která poskytuje nákladově efektivní recyklaci.

Vítězové obdrželi trofej z 3D tisku, vyrobenou ze 100 % recyklovaných plastových palubních desek z ABS s vícebarevným topem z uzávěrů na láhve z ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372