Reklama

6. 5. 2019  |  Zpravodajství  |  Autor: Martina Jandusová

V Itálii chtějí recyklovat jednorázové plenky

Jednorázové pleny zabírají suverénně nejvíc místa v černých popelnicích rodin s malými dětmi. Během svého přebalovacího věku dítě spotřebuje až 5 000 kusů těchto plen, které zpravidla končí na skládkách. Největší výrobce plen na světě spouští v Itálii pilotní projekt na jejich recyklaci.

Moderní jednorázové pleny usnadňují v Česku život od devadesátých let, a od té doby také zatěžují životní prostředí. Každoročně se do směsného komunálního odpadu vyhodí celkem 187 miliard plenek, ale na rozdíl od lahví, plechovek nebo papíru se jen těžko recyklují. Vozí se především na skládky, protože kvůli svému složení je ani ve spalovnách nechtějí odebírat. Leda ve velmi malém množství.

Problémem není jen obrovské množství plenek, ale také fakt, že se skládají z mnoha různých materiálů. V jednorázové dětské plence je ukryta propustná fólie, nasákavé vložky, nepropustné fólie k ochraně prádla, lepicí pásky nebo suchý zip a gumičky. Na výrobu jedné pleny je zapotřebí velké množství surovin, které lze po použití jen těžko zpracovat a tak tyto materiály končívají na již zmíněné skládce, kde se podle některých studií rozloží asi až za 500 let.

Fater, italská firma sídlící v Pescaře, se ovšem domnívá, že dokáže tento problém vyřešit a využít plast a další materiály z dětských plenek. V italském městě Treviso byl otevřen zkušební závod, který podporuje největší světový výrobce plen Procter & Gamble a italská zdravotnická skupina Angelini Group. Jejich technologie recykluje použité absorpční hygienické výrobky a vytváří nové výrobky a ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372