Reklama

29. 4. 2019  |  Publicistika  |  Autor: Hana Tomášková, Komunální ekologie

Chrání biodynamické veřejné osvětlení naše zdraví nebo naopak absence modré spektrální složky snižuje dopravní bezpečnost?

Tolik diskutované modré světlo je opředeno mnoha mýty. Škodí lidem i zvířatům? Dostaneme z něj rakovinu? Je biodynamické veřejné osvětlení spásou pro naše zdraví? „Když odeberete modrou spektrální složku, ztrácíte periferní vidění a vzrůstá nehodovost,“ říká přední český světelný technik, ing. Tomáš Maixner, soudní znalec v oboru osvětlování, a objasňuje i další mýty, které o osvětlení panují.

V poslední době se v tisku často objevuje termín biodynamické veřejné osvětlení. Co to vlastně je?

Biodynamické veřejné osvětlení je osvětlení, u kterého je po část noci odbourána modrá složka světla. Propaguje se systém, kdy večer bude svítit veřejné osvětlení normálním světlem (s modrou složkou), aby se cca ve 22 hodin modrá odbourala a svítilo se "jantarově" až do rána - samozřejmě s nízkou intenzitou. Při rozednění by se zase rozsvítilo světlo s modrou složkou.

Jak to funguje a jaké jsou důvody pro volbu biodynamického osvětlení?

Změna světla je prakticky možná jen přepínáním skupin různobarevných LEDek (jiný způsob je možný, ale neúměrně drahý). Tedy ve svítidle jich musí být dvojnásobný počet. Podřadné firmy navíc dávají do svítidla dva napájecí bloky. Takže vlastně prodávají dvě svítidla v jednom obalu (ale větším). A hned je jasný důvod pro biodynamiku - je to dobrý kšeft prodat dvojnásobný počet výrobků. Jiný důvod není. Svítit "biodynamicky" je jen záminka pro zdvojnásobení zisků. A to i za cenu zhoršení životního prostředí i bezpečnosti.

Když odeberete modrou spektrální složku, ztrácíte periferní vidění a vzrůstá nehodovost.“

Jaký vliv má tzv. modré světlo na dopravní bezpečnost?

Z hlediska dopravního je modrá spektrální složka velmi důležitá. V noci, když je opravdu tma, tak nevidíte červenou barvu. Vidíte maximálně odstíny, ale červenou ne. Protože citlivost oka je posunuta ke kratším vlnovým délkám. V noci je významné vidění tyčinkami. Jsou zvlášť citlivé na modré světlo a zajišťují především periferní vidění. Když modrou odbouráte, tak nevidíte, co se děje kolem silnice. Vy ale musíte vidět nejen na silnici, ale i do okolí. Může vám tam z okolí vběhnout zvíře, dítě, něco tam padá, je tam díra apod.

Při absenci modré složky se prodlužují reakce až 6 krát na 3 vteřiny. Reakční doby odpovídají tomu, jako byste byli hodně opilí.

Modrá složka je důležitá i pro udržení bdělosti řidičů. Ovšem přepnutí v nočních hodinách na červenou s nadsázkou znamená, že řidiči začnou usínat za volantem a nebudou vybuzeni na dobrý výkon. Právě v době, kdy by to potřebovali víc, než řidiči ve večerních hodinách, kteří jsou pravděpodobně čilejší než ti noční. Z pohledu lidí by se mělo svítit "modře" celou noc.

Proč se tedy vůbec uvažuje o vypnutí modré složky v noci?

Argumentace pro přepnutí na "jantarovou" v noci spočívá v tom, že se musí chránit zvěř. Nebudu rozporovat, zda jí modrá vadí nebo ne. Veřejné osvětlení v otevřené krajině dosahuje vyšší úrovně osvětlení než Měsíc v úplňku maximálně do vzdálenosti 10 m od krajnice. A zvířata nejsou hloupá, aby šla spát tam, kde je světlo. Spí ve tmě a modré světlo jim nevadí. To už spíš zvířátku, které se náhodou prochází u silnice, hrozí, že ho přejede auto.

Ale dejme tomu, že skutečně modrá některým zvířatům nebo některým rostlinám vadí. Mají jinak citlivé senzory, takže to je možné (ale zrovna tak jim může vadit třeba červená). A nemohou se vzdálit od světla (zejména to nezvládnou rostliny :-)) Pak je ovšem absurdní jim svítit večer modře. Zvířátka a kytičky usínají pod náporem modrého světla. Až pozdě v noci se jim dostane úlevy v podobě odstranění modré složky.

Je to naprosto postavené na hlavu. Jsou jen dvě možnosti - buď to místní přírodě nevadí a pak svítím modře po celou noc. Nebo to vzácné flóře nebo fauně vadí a je potřeba ji chránit. Potom je nezbytné odbourat modrou také po celou noc. V tom druhém případě je pak třeba učinit nějaká opatření pro bezpečnost dopravy - omezení rychlosti se nabízí jako nejpříhodnější. Ale je vždy třeba zvážit co má větší význam - bezpečnost (i životy) v dopravě nebo ochrana vzácného tvora…

Tvrdí se, že modré světlo je karcinogenní. Ale nikde se nedozvíte o expozici – jak moc a jak dlouho musí působit.“

Jaký má „modré světlo“ vliv na zdraví ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372