Reklama

8. 4. 2019  |  Publicistika  |  Autor: Petr Jarolímek

Schellnhuber: Do roku 2050 by podíl elektřiny z OZE měl v Německu vystoupat na 90 %

Zdařilá prezentace prof. Schellnhubera na téma „Klimatická výzva a velká proměna“, o jejíchž základních myšlenkách zde chceme informovat, se v kuloárech setkala na jednu stranu s uznáním, avšak i s obviněními s klimaalarmismu a s kritikou německé Energiewende, považované mnohými za energetický a bezpečnostní hazard.

V pátek 5. 4. se v pražské Kotelně Karlín konal „Mezinárodní kulatý stůl: Nová energie Česka“ s podtitulem „Dostaňme Česko opět na špici“. Pořádal ho Svaz moderní energetiky ve spolupráci s Velvyslanectvím SRN v ČR a Institute for investment and innovation. Jedním z hlavních hostů byl prof. Hans Joachim Schellnhuber z Postupimského institutu pro výzkum změny klimatu.

Profesor Schellnhuber na křivce grafu ukázal, že globální oteplování pořád stoupá a přidal podobenství o teplotě lidského těla, u kterého když teplota stoupne o 1,5°C, má člověk horečku a když stoupne ještě podstatně více, člověk umírá.

Poukázal na změny, které jsou způsobeny globálním oteplováním, na příkladu monzunů v Indii, velkého bariérového útesu v Austrálii a především na měnícím se systému jet streamů, kdy efekt zpomalení proudění způsobí, že budeme zažívat daleko více epizod extrémního počasí.

Na křivce ukázal, že se nacházíme na trajektorii oteplení o 8°C do r. 2050, což je stav, který na zemi panoval před 60 mil. let, a ke kterému se nyní blížíme za pouhých 200 – 300 let.

Mnohé bohaté země (Čína, Kanada, Rusko) přispívají ke globálnímu oteplování 5°C klimatickou změnou, přičemž chudé země, které takovou uhlíkovou stopu nezanechávají, budou klimatickou změnou nespravedlivě trpět nejvíce.

Řečník zmínil zprávu World in Transition. A Social Contract for Sustainability, dále skutečnost, že po havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě se v Německu zrodila idea Energiewende, jakož i fakt, že byl členem 28-členné nevládní německé komise, která vypracovala plán na odstavení uhelných elektráren k r. 2038 s tím, že do r. 2050 by podíl elektřiny z OZE měl v Německu vystoupat na 90 %.

Hovořil o ceně nákladů pro různé typy energie. Jedinou křivkou, která v nákladech stoupá, je křivka nákladů na jadernou energetiku a to kvůli cenám vhodného uranu jakožto paliva. Avšak i fosilní paliva jsou dražší než energie vyrobená z obnovitelných ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372