Reklama

5. 4. 2019  |  Servisní témata  |  Autor: Hana Tomášková, Komunální ekologie

Komunitní kompostování je možnost, jak snížit objem směsného komunálního odpadu

V minulých dílech o kompostování jsme se zaměřili na založení a údržbu kompostu a na možnosti kompostování v bytě. Dnes se podíváme na tzv. komunitní kompostování.

Legislativní povinnost ukládání BRO a BRKO

Novela č. 229/2014 Sb. zákona o odpadech č.185/2001 Sb. přinesla obcím povinnost, aby zajistily prostor pro ukládání biologicky rozložitelných odpadů.

Vyhláška MŽP č. 321/2014 Sb.upřesňuje, že povinnost zajistit místa pro oddělené soustřeďování biologicky rozložitelného komunálního odpadu mají obce minimálně v období od 1.dubna do 31.října a tato povinnost je splněna také v případě, že obec má na svém území zavedený systém komunitního kompostování, do kterého je umožněno odevzdávat veškeré rostlinné zbytky z údržby zeleně a zahrad vznikající na území obce.

Kompostováním snižujeme náklady na svoz komunálního odpadu

Biologicky rozložitelný komunální odpad (BRKO) tvoří 40 % směsného komunálního odpadu a správným tříděním, domácím a komunitním kompostováním, lze předcházet jeho vzniku. Je třeba si uvědomit, že biologicky rozložitelný odpad lze dále využít a mít z něj prospěch ve formě vysoce kvalitního hnojiva.

Na skládce bioodpad bez přístupu vzduchu zahnívá, dochází tak k tvorbě nepříjemného zápachu, k emisím skleníkových plynů (zejména oxidu uhličitého a metanu) a nebezpečí toxických výluhů.

Výběr kompostéru

Komunitní kompostéry jsou vyrobeny z recyklovaného plastu a jsou určeny pro venkovní použití. Před usazením kompostéru se provede výkop a vyplnění podkladu štěrkem.

Kompostéry jsou izolovány, aby v zimních měsících nezamrzly. U dna kompostéru je rošt, který odvádí přebytečnou vodu, a zamezuje tak hnilobě odpadu a vzniku zápachu. Rošt rovněž napomáhá provzdušnění kompostu a zároveň zabraňuje vniknutí drobných hlodavců do kompostéru.

%pst%

Zpravidla má kompostér dvě až tři uzamykatelné komory s víkem, které chrání kompost před deštěm a brání kontaminaci kompostu nežádoucími příměsemi.

Pověření osoby zodpovědné za kompostér a jeho ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372