Reklama

22. 3. 2019  |  Publicistika  |  Autor: Tereza Kazdová / voda-portal.sk

Vědci vyvinuli metodu odstraňování zbytků antibiotik z odpadních vod

Estonští vědci představili nový typ aerogelu z břidlice, který by díky svým absorpčním schopnostem mohl zvýšit efektivitu čištění odpadních vod.

Aerogel je inovativní materiál

Nová studie vědců z Tallinské univerzity se zaměřuje především na organické aerogely vyrobené z fenolových sloučenin, které se získávají při zpracování ropných břidlic, které jsou v Estonsku lokálně dostupnou surovinou.

Na výrobu vysoce porézního aerogelu z gelu se používá takzvaná extrakce nadkritickým plynem, kterým je v tomto případě oxid uhličitý. V procesu extrakce je tekutina nahrazena plynem, čehož výsledkem je vznik aerogelu. Aerogel lze charakterizovat jako velmi lehký porézní materiál, který má extrémně nízkou hustotu a nízkou tepelnou i elektrickou vodivost.

Na studii se podíleli dvě skupiny výzkumníků z Technické univerzity v Tallinnu, konkrétně z oddělení nanoporézních materiálů a z oddělení environmentálních technologií. V únoru výsledky jejich práce uveřejnil vědecký časopis Chemical Engineering Journal.

Důležitá je estonská břidlice

Vedoucí výzkumného týmu z oddělení nanoporézních materiálů Mihkel Koel se snažil v postupech aplikovat principy bezodpadové chemie.

V moderní materiálové chemii je z praktických důvodů zavádění materiálů s extrémními vlastnostmi již delší dobu zajímavé. Mezi takové materiály patří i aerogely, které jsme vyvinuli my,"

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372