Reklama

19. 3. 2019  |  Publicistika  |  Autor: Petr Jarolímek

Chytrá města: vize se začínají naplňovat

Vize chytrých měst se naplňuje ne tehdy, když chudí začínají jezdit osobními vozy, nýbrž když bohatí začínají jezdit městskou hromadnou dopravou. Uvedenými slovy popsal starosta kolumbijského hlavního města Bogoty svou představu o tzv. smart cities.

Myšlenka zazněla v zajímavé přednášce profesora Miroslava Svítka, prezidenta Czech Smart City Clusteru a člena vědecké rady ČVUT, nazvané „Budoucnost městské mobility". Konala se 13.3. 2019 v Praze jako součást workshopu o Smart City v rámci letošního XV. Mezinárodního energetického fóra (odborně garantovaného poradenskou společností Arthur D. Little).

Profesor Svítek zmínil, že „poptávka po mobilitě je poptávkou po aktivitách. Plány udržitelné mobility jsou shodné po celém světě. Cestou k řešení mobility je atraktivní veřejná doprava."

Na druhou stranu vyzdvihl mobilitu budoucnosti jako službu, která by měla být personalizovaná pro každého uživatele. Měl by vzniknout operátor mobility, nabízející balíček služeb a zajišťující kvalitu služby. Obecně je třeba dopravu modelovat a rozumět jí.

Řečník představil některé technologie pro mobilitu budoucnosti. Hovořil o lehkých individuálních prostředcích, vhodných pro ve městech pro dosažení „poslední míle" nebo o vodních autobusech, certifikovaných i jako plavidlo.

bus-1018329_640.jpg
foto: pixabay

Představil projekt SkyTran, který využívá magnetickou levitaci a má proto velmi tichý provoz, nebo projekty SkyWay, TDS 3D Fast Bus a Hyperloop. Zmínil zvyšující se atraktivitu potrubní nákladní dopravy a využití dronů v městské logistice, resp. kombinaci klasické dopravy s drony.

Profesor Svítek nastínil i vizi autonomní mobility, tedy mobility bez řidiče, kterou ilustroval příklady z města Sion ve Švýcarsku (autonomní autobus), z Virginie v USA (autonomní roboty v logistice) nebo Číny a USA (autonomní ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372