Reklama

11. 3. 2019  |  Aktuality  |  Autor: oEnergetice.cz - Jan Budín

Montel: O zavedení minimální ceny emisí CO2 v Nizozemsku se bude hlasovat ještě před létem

Nizozemský parlament bude hlasovat o návrhu na zavedení minimální ceny emisí CO2 (tzv. Carbon Price Floor) pro sektor výroby elektřiny pravděpodobně ještě před létem.

Výrobci elektřiny spalující fosilní paliva by tuto novou uhlíkovou daň měli začít platit od 1. ledna 2020.

Na konci prosince loňského roku představila nizozemská vláda plány na zavedení uhlíkové daně od 1. ledna 2020. Podle zdrojů zahraničního serveru Montel by mělo finální hlasování o tomto návrhu proběhnout ještě před létem.

Poslední návrh hovoří o počáteční hodnotě uhlíkové daně ve výši 12,3 EUR/t CO2, namísto původně plánovaných 18 EUR/t CO2. Hodnota uhlíkové daně by následně měla růst až na 31,9 EUR/t CO2 v roce 2030, což je také mírnější hodnota než původně plánovaných 43 EUR/t CO2.

Nizozemská vláda přistoupila k zavedení uhlíkové daně v reakci na dlouhodobě nízkou cenu emisních povolenek v rámci evropského systému EU ETS.  Ta však v loňském roce vzrostla na více než trojnásobek a aktuálně se pohybuje mezi 20 a 25 EUR/t CO2.

Podobný systém je již od roku 2013 zavedený ve Spojeném království, kde je aktuální hodnota uhlíkové daně, která se připočítává k ceně emisních povolenek, stanovena na 18 liber za tunu CO2.

Právě zavedení uhlíkové daně je označováno za jeden z hlavních důvodů zásadní proměny zdrojového mixu Velké Británie, kdy podíl uhelných elektráren na výrobě elektřiny klesl na úkor obnovitelných zdrojů a elektráren spalujících zemní plyn z téměř 40 % v roce 2012 na necelých 6 % v roce 2018.

Zdroj: oenergetice.cz

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372