Reklama

9. 3. 2019  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

Miloš Kužvart: Snížení investic do oběhového hospodářství bude reakcí na nestabilitu našeho právního prostředí

Pokud vládní předloha nového zákona o odpadech bude obsahovat posun zákazu skládkování neupraveného směsného komunálního odpadu na rok 2030, toto rozhodnutí bude mít zásadní vliv na přechod České republiky na cirkulární ekonomiku.

Současné zaostávání s našimi srovnatelnými sousedy (co se týká velikosti ekonomiky i doby, kdy naši sousedé zavedli tržní hospodářství – čili Slovensko a Maďarsko) by se prodloužilo o dalších 11 let. Tak, jak před několika dny publikovala Mladá Fronta dnes, přiblížíme se systémem našeho nakládání s odpady Balkánu – zemím, jako jsou Bulharsko, Rumunsko či Chorvatsko.

Co je skutečně škodlivé je to, že pro podnikatele vnášíme do jejich investic do oblasti podnikání v odpadech (především budování linek na třídění a recyklaci odpadů) nejistotu z hlediska jejich návratnosti. Proto by se až do roku 2030 žádné větší investice, zatím ze strany soukromého sektoru plánované v letech 2019 – 2024 v úrovni zhruba 30 miliard Kč (dolní odhad disponibilních prostředků), plus zhruba dalších 10 miliard především z Evropských fondů nekonaly. Je to logická reakce podnikatelského sektoru na znejistění stabilního podnikatelského ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372