Reklama

25. 2. 2019  |  Publicistika  |  Autor: Radovan Potočár / energie-portal.sk

Sedm zlozvyků, kvůli kterým plýtváte v kuchyni energií

Neplýtváte náhodou v kuchyni nic netušíc energií? Těchto sedm zlozvyků v domácnostech zbytečně zvyšuje spotřebu elektřiny, plynu i teplé vody.

Na sporáku se páří z hrnce bez pokličky, v chladničce stoupá pára z dosud teplého jídla a z kohoutku kape do dřezu voda. I pokud vaše kuchyň nevypadá takto, ujistěte se, že kvůli následujícím zlozvykům  nic netušíc neplýtváte energiemi.

1. Špinavá dvířka na troubě

Chystáte se péct? Zkontrolujte nejprve, zda máte přes skleněná dvířka trouby dobrý výhled. Pokud budete při každé kontrole jídla troubu otevírat kvůli špinavému sklu, zbytečně se z ní uvolní teplo a vy plýtváte energií. Každé otevření trouby spojené s únikem tepla pouze prodlužuje dobu pečení.

pizza v troubě.jpgFoto: Flickr

2. Kapání z kohoutku

Nenápadným žroutem energie ve vaší domácnosti může být také kapání z kohoutku. V případě, že do vašeho dřezu kape ohřátá voda, plýtváte energií, kterou bylo nutné vynaložit na ohřev vody.

3. Neplánujete si vaření

Nemalé množství energie v kuchyni můžete ušetřit, pokud si budete vaření plánovat předem. V případě, že se chystáte tepelně upravovat ovesné a jiné vločky, fazole a další luštěniny, vyplatí se je pár hodin či den předem namočit do vody. Po namočení je uvaříte rychleji, čímž ušetříte nejen zemní plyn či elektřinu na vaření, ale i čas.

Pokud připravujete jídlo ze zmrazených surovin nebo pracujete s mraženým polotovarem, určitě se vyplatí myslet na rozmrazování předem. Přirozeným rozmrazením při pokojové teplotě se vyhnete tomu, že budete zbytečně spotřebovávat energii na rozmrazení potraviny, například v mikrovlnce.

Fotolia_65106311_Subscription_Monthly_M.jpgFoto: Fotolia

Kromě toho díky lepšímu plánování můžete omezit i potravinový odpad ve své domácnosti. Statistiky říkají, že kdo plánuje nákupy a vaření, potravin vyhazuje méně.

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372