Reklama

5. 2. 2019  |  Publicistika  |  Autor: ZuZ / energie-portal.sk

Letadlo poháněné palivem vyrobeným z mořských řas podniklo první komerční let

Boeing 787 letecké společnosti Etihad Airways, který pohání rostlinné biopalivo, úspěšně dokončil sedmihodinový let z Dubaje do Amsterdamu.

Společnost Etihad Airways uskutečnila první komerční let na světě s použitím lokálně vyráběného leteckého paliva získaného z rostlin, které rostou v slaných močálech a na plážích. Let, který je významným milníkem ve vývoji ekologických alternativ ropy byl dokončen ve středu 16. ledna.

Biopalivem poháněné motory další generace 1B od General Electric zvládly více než sedm hodin letu. Letadlo odstartovalo v hlavním městě Spojených arabských emirátů v 9:30 v úterý a do Amsterdamu přiletělo ve středu o druhé ráno místního času, potvrdilo Gulf News.

Použité palivo bylo vyrobeno ve Spojených arabských emirátech prostřednictvím Konsorcia pro výzkum udržitelné bioenergie (SBRC) - neziskového subjektu zřízeného společností Masdar Institute, která je součástí Khalifovy univerzity vědy a technologie.

Pro jeho výrobu byla použita rostlina slanorožec evropský (Salicornia europea) patřící mezi sukulenty - rostliny, které dokáží zadržovat vodu pro přežití delšího období sucha.

Slanorožec evropský.jpegSlanorožec evropský Foto: Wikipedia.org

Řadí se také k takzvaným holofytům - rostlinám odolným vůči soli. Tenké, dužnaté výhonky této řasy obsahují 30 % oleje a kromě výroby biopaliv se využívají jako zdravá potravina i v kulinářství.

Jsou slané chuti a připomínají divoký chřest. Rostliny byly vypěstovány ve městě Masdar na farmě SEAS (Seawater Energy and Agriculture System) s rozlohou dvou hektarů, která funguje od roku 2016.

Je to první pouštní ekosystém na světě, který je určen na výrobu paliva a zároveň i potravin v slaných vodách. V zařízení jsou chovány ryby a krevety, které poskytují pěstovaným rostlinám ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372