Reklama

1. 2. 2019  |  Publicistika  |  Autor: František Vörös, EPS ČR

Plastikáři varují před tvrdým Brexitem

K finálnímu odchodu Velké Británie z EU již nezbývá mnoho času. Zda to bude podle dohody nebo bez ní, není stále jasné.

Bez dohody bude problém

Experti očekávají, že VB zaplatí za tvrdý Brexit dlouholetým zpomalením ekonomického růstu, který by bylo možné odchodem dohodou zmírnit. Konkrétně v chemii pokračováním v bezcelním obchodování, pokračováním ve spolupráci s Evropskou agenturou ECHA /REACH, BAT, BREF/. Vždyť 80 % ekologické legislativy VB je odvozeno z EU zákonů.

Problém se týká nejenom 66 milionu občanů VB a 450 milionu občanů EU- 27, ale i budoucích ekonomických, obchodních a výrobních vztahů. Projeví se v poklesu HDP EU z dnešních 456 bilionů Kč o 57 bilionu Kč.

Chemický průmysl je jádrem každé ekonomiky. Jeho vývoj bývá považován za nejlepší indikátor pro globální ekonomiku. Očekává se těsná spolupráce evropské chemické asociace CEFIC s britskou asociací CIA, v případě plastů pak spolupráce evropské asociace Plastics Europe s britskou British Plastics Federation/BPF/.

Evropa je druhým největším producentem chemikálií, po Číně a těsně před uskupením NAFTA. VB se podílí 6,7 % na obratu evropského chemického průmyslu. Celkem 60 % exportu chemických produktů z VB směřuje do zemí EU-27, podíl na importu z EU je dokonce 75 %.

Produkce plastů se podílí pětinou na globálním trhu chemikálií. Na celkové světové spotřebě plastů v roce 2017 ve výši 348 milionu tun se Evropa podílí 51,2 miliony tun, z toho VB 3,8 miliony a 7,3 % podílem zaujímá 5. místo. Podíly ve výrobě monomerů a primárních polymerů jsou nižší – 5,7 %, resp. 3,4 %. Až polovina potřebných primárních plastů se dováží.

Chemická produkce oproti očekávání neroste

Rok 2018, ale i letošní se nejeví pro chemii zcela příznivě. Podle údajů Americké chemické asociace /ACC/ z letošního ledna je vykazován za 11 měsíců pokles světové chemické produkce proti stejnému období v roce 2017 o 0,1 %. Růst o 4,8 % zaznamenají USA /vliv najíždění nových technologií výroby plastů s využitím břidlicového plynu/ a také VB o 1,0 %. Největší pokles očekávají u Číny – o 3,2 % a v Evropě – o 1,7 %.

Evropský CEFIC původně prognózoval letošní růst o 0,5 %, v průběhu roku prognózu upravil na pokles o stejnou hodnotu. Důvodem byla nižší produkce dopravních prostředků, vysoké ceny ropy a nízký stav vody ve velkých řekách. Reálně byl vykázán nulový růst za 10 měsíců. 

Při příležitosti hodnocení výsledků hospodaření za tři letošní čtvrtletí druhé největší chemické společnosti – německé firmy BASF byla ohlášena příznivá očekávání za celý rok. Po skončení listopadu však prezident Martin Brudermueller tento optimizmus významně korigoval.

EU stále skládkuje nesmyslně mnoho odpadů z plastu

Plasty jsou hnací silou inovačních aktivit, které pomáhají řešit škálu globálních výzev, jako jsou ochrana klimatu, obnovitelné energie, elektromobilitu. EU je lídrem v úsilí o řešení negativních aspektů s odpadními plasty, zejména z obalových aplikací a dále ve snižování výskytu plastových odpadů v mořích.

Od roku 1933 je aktivní v oblasti plastů ve VB asociace BPF, která má více než 500 členů, kteří pokrývají 80 % plastikářského trhu. Má 18 pracovních skupin pro různé polymery a technologie jejich zpracování, včetně 36-členné skupiny pro recyklaci plastů. V roce 2017 bylo ve VB zpracováno 3,2 mil. tun plastů /v ČR 1,3 mil. tun/.

Za rok 2016 vykazuje EU plus Norsko a Švýcarsko výskyt 27,1 milionu plastových odpadů, z toho 31,1 % bylo vytříděno pro recyklaci, 41,6 % bylo využito energeticky a 27,3 % bylo neefektivně skládkováno. VB nepatří do první desítky zemí s téměř nulovým skládkováním, když skládkuje 29,6 % odpadních plastů, 38,3 % využívá energeticky a 32,1 % vytřídí pro recyklaci. V těchto činnostech se řadí na 14.místo, když ČR zaujímá 18. místo.

Ze studie BPF „Plastics: A Vision for a Circular Economy“ uvádím některé priority k řešení:

  • ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372