Reklama

10. 1. 2019  |  Zpravodajství  |  Autor: Martin Rojko / energie-portal.sk / překlad Petr Jarolímek

Zakladatelé Googlu spouštějí technologickou firmu zaměřenou na skladování elektřiny

Společnost Malta Inc vyvíjí technologii odlišnou od bateriových zásobníků. Mezi investory jsou i Bill Gates a Jeff Bezos.

Původně technologické oddělení Google s názvem X, které je již v současnosti samostatnou dceřinou společností mateřské Alphabet, oznámilo koncem minulého roku vznik společnosti Malta Inc. Jde o firmu vyvíjející technologii skladování energie.

Technologie je založena na skladování energie ve formě teplotního rozdílu mezi horkým a studeným médiem. Používá elektrickou energii na ohřívání solného roztoku a ochlazování nemrznoucí kapaliny. Uskladněná energie podle potřeby ohřívá vzduch kolem chladného prostředí. Takto vytvořená tepelná energie pohání turbínu, která vyrábí elektrickou energii.

Gates investuje do technologie skladování energie

„Fyzika i chemie procesu jsou velmi dobře známé, ale ne malou výzvou je spojit je dohromady do jednoho systému při nákladech a účinnosti, které by přinesly na trh změnu," říká Ramya Swaminathanová, výkonná ředitelka Malta Inc.

Solný roztok se používá i v jiných energetických zařízeních z důvodu schopnosti udržovat teplotu okolo 500 stupňů. Tuto vlastnost využívají například některé solární elektrárny, kde se sluneční paprsky koncentrují do zásobníků se solí.

Samostatná společnost Malta Inc byla oficiálně založena 19. prosince 2018, kdy získala 26 milionů dolarů od několika investorů, včetně fondu Breakthrough Energy Ventures, za kterým stojí i Bill Gates.

Společnost nyní pracuje na pilotním projektu, který bude umístěn pravděpodobně do Číny. Plány počítají s tím, že zařízení dokáže uskladnit do 10 MW elektřiny.

Prosadit se v regulovaném prostředí

Technologie skladování energie procházejí fází výrazného vývoje a podle odborníků se mnohé z nich mohou objevit na trhu v následujících letech. Přestože potenciál je v této oblasti velký, nové společnosti čekají nemalé překážky. ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372