Reklama

4. 1. 2019  |  Zpravodajství  |  Autor: Pavel Mohrmann

Prodej emisních povolenek přispěl do rozpočtu téměř 15 mld. korun

Saldo hospodaření státního rozpočtu dosáhlo přebytku ve výši 2,9 mld. Kč, což je druhý nejlepší výsledek od roku 1996. Na tomto výsledku se řádnou měrou podílely také zisky z prodeje emisních povolenek.

Ministerstvo financí se pochlubilo výsledkem státního rozpočtu za loňský rok, který dopadl podstatně lépe, než se plánovalo. Proti saldu z roku 2017 je to výsledek o 9,1 mld. Kč lepší a proti schválenému deficitu na rok 2018 dokonce o 52,9 mld. Kč lepší.

Na tomto výsledku se však značnou měrou podílely příjmy z prodeje emisních povolenek, které dosáhly téměř 15,0 mld. Kč, což bylo o 9,0 mld. Kč více než ve schváleném rozpočtu.

„Je potřeba si uvědomit, že peníze za povolenky nespadly do rozpočtu z nebe, zmizely z kapes podniků a občanů,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.

Cena emisní povolenky se promítá do cen elektřiny a také do cen tepla z tepláren pro 3,5 milionu lidí. Pro svou činnost je musí nakupovat také většina průmyslových podniků. Ve skutečnosti se jedná o skrytou daň, jejíž výše je navíc v rukou spekulantů. Cena povolenky po schválení nové legislativy v Bruselu vzrostla loni trojnásobně z necelých 8 Euro na začátku roku na téměř 25 Euro na jeho konci.

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372