Reklama

25. 11. 2018  |  Zpravodajství  |  Autor: Radovan Potočár, energie-portal.sk

Biopaliva první generace dostala v europarlamentu červenou. Mají přijít o pobídky

Biopaliva první generace jsou podle obhájců nové směrnice spojené s vysokým rizikem takzvané nepřímé změny ve využívání půdy. Snižovat emise v dopravě mají zejména biopaliva druhé generace.

Poslanci Evropského parlamentu velkou většinou odklepli návrh, podle kterého se biopaliva první generace přestanou zahrnovat do cílů EU v oblasti obnovitelných zdrojů energie (OZE).

"Zrušili jsme pobídky pro investice do nové produkce biopaliv z potravinových plodin a podpořili jsme moderní biopaliva," shrnul zpravodajce směrnice o OZE José Blanco López.

Plénum schválilo novou směrnici o OZE výraznou většinou 495 hlasů. Proti bylo 68 europoslanců, 61 se zdrželo. Podívejte se na záznam tiskové konference k celému legislativnímu balíčku po hlasování.

Biopaliva první generace mimo cíle EU

Využívání biopaliv první generace je podle obhájců nové směrnice spojené s vysokým rizikem takzvané nepřímé změny ve využívání půdy (ILUC), tedy konverze půdy, na níž nedocházelo ke kultivaci plodin. V praxi jde například o přeměnu pozemků s travnatými porosty či lesy na půdu využívanou k produkci potravin.

"Využívání biopaliv první generace se proto od roku 2030 nebude považovat za součást úsilí o dosažení cílů EU v oblasti obnovitelných zdrojů energie," uvedl europarlament po přijetí nové právní normy.

Při vyhodnocování toho, jak se členským zemím daří dosahovat cílů pro OZE, má být příspěvek těchto biopaliv od příštího roku postupně snižován. V roce 2030 se biopaliva první generace už nemají započítávat ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372