Reklama

25. 11. 2018  |  Zpravodajství  |  Autor: Tereza Kazdová, voda-portal.sk

Přítomnost olova ve vodě bude možné zjistit pomocí smartphonu

Výzkumníci vyvinuli levný systém, který prostřednictvím mobilního telefonu a speciální čočky odhaluje kontaminaci pitné vody olovem.

Smartphone se přeměňuje na mikroskop

Vědci z University of Houston vyvinuli inteligentní mikroskop, který byl nainstalován na běžný mobilní telefon Lumina 640 s osmi megapixelovým fotoaparátem.

Technologie vychází z předcházejícího výzkumu odborníka v oblasti elektroinženýrství a počítačového inženýrství Wei-Chuan Shiha a jeho týmu, kterému se podařilo vybudovat levnou elastomerovou čočku, která dokáže přeměnit téměř jakýkoli smartphone na mikroskop.

Zařízení vědců z Houstonu kombinuje nano-kolorimetrii a mikroskopii v černém poli do mikroskopu, který lze upevnit na smartphone.

Odhalí i minimální množství olova

Pomůcka dokáže odhalit i hodnoty pod limitem stanoveným Agenturou pro ochranu životního prostředí (Environmental Protection Agency, dále jen EPA - pozn. red.). Představili jej ve vědeckém časopise Analytical Chemistry.

"Smartphonová nano-kolorimetrie je rychlá, levná a má potenciál umožnit spotřebitelům vlastnoručně se přesvědčit, že voda, kterou pijí, neobsahuje olovo," tvrdí výzkumníci.

I malé množství olova může způsobit vážné zdravotní problémy. Nebezpečné je zejména pro malé děti, u nichž může dojít k neurologickým ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372