Reklama

30. 9. 2018  |  Zpravodajství  |  Autor: František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR

Iniciativa k nulovým ztrátám plastových granulí

Již v článku „Summit světových lídrů v Kanadě jednal i o znečištění oceánů plasty“ ze dne 8. 8. 2018 jsem uvedl, že ve světových mořích se vyskytuje 130 000 tun plastů ve formě granulí, perliček, drtě a prášku. Protože se jedná o částice s rozměrem pod 5 mm, řadí se mezi mikroplasty.

Je nutno si uvědomit, že každý kilogram granulovaných plastů představuje 50 000 částic. V případě jemných perličkových typů, jako např. Expandovatelného polystyrenu /EPS/ pro tvarovky pak může být počet násobně vyšší. Informoval jsem krátce i o iniciativě „Operation Cleen Sweep“ /OPS/ k nulovým ztrátám granulí, která probíhá v Evropě od roku 2015.

Historie OPS spadá do roku 1991, kdy Americká chemická asociace ACC ve spolupráci se Společností plastikářského průmyslu /SPI/ vyhlásily program s metodikou a manuálem k eliminaci ztrát plastových granulí, drtě a prášku.

Plastic.jpg

Postupně se k této dobrovolné iniciativě přihlásilo 23 států, za EU pak asociace výrobců plastů – Plastics Europe. Následně byl vydán manuál se základními principy pro řízení těchto procesů:

  • Dobrovolný závazek s příslibem, že nulové ztráty se stávají jednou z priorit výrobců plastů.
  • Posoudit situaci ve firmě z hlediska dodržování enviromentálních předpisů, provést audit z hlediska identifikace možných úniků granulí a způsobů jejich eliminace.
  • Realizovat úpravy zařízení a systémů spojených s jejich operacemi, včetně prachových částic.
  • Zvýšit povědomí pracovníků a osvětlit jejich zodpovědnost, využívat jejich podnětů a propagovat nejlepší návrhy.
  • Vyhodnocovat efektivitu nastavených opatření.
  • Součástí manuálu byly návody praktických řešení a školení pro granulce, pytlování, oktabinování, plnění do cisteren , do kontejnerů pro nákládku do cisteren, kamionů , kontejnerů.
  • V závěru byl uveden formulář pro přihlášení se k řešení nulových ztrát.

Ve výroční zprávě Plastics Europe za rok 2017 bylo konstatováno, že za poslední desetiletí se snížil výskyt odpadních granulí o 75 %, avšak do iniciativy je zapojena pouze necelá poloviny výrobců primárních plastů– konkrétně následujících 26 firem.

...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372