Reklama

25. 9. 2018  |  Publicistika  |  Autor: Martina Jandusová

Jak se u nás využívá recyklát ze stavebních a demoličních odpadů?

Veřejná správa je prostor, kde by mohl recyklát ze stavebních a demoličních odpadů najít obrovské využití. Bohužel se tak neděje. Jak jsme již psali, Plzeň je na tom velmi špatně. Jak jsou na tom ostatní města?

V našich nedávných článcích (Probuďte se! Recyklovat neznamená tvořit recyklát. Recyklovat znamená odpad zpracovat a využít. a Recyklace po Česku: Spousta plamenných řečí a skutek utekl) se ukázalo, že o recyklaci stavebních a demoličních odpadů se sice zapáleně mluví, ale realita je někde jinde. Alespoň v případě plzeňského magistrátu. Proto jsme udělali průzkum napříč městskými úřady statutárních měst a položili jim několik otázek.

Zajímalo nás:

  • kolik bylo za posledních pět let využito recyklátu SDO ve veřejných stavbách, případně zda byl užit někde jinde,
  • do kterých chystaných staveb bude magistrát využívat SDO recyklátu a jaké bude zhruba jeho množství
  • a pokud magistrát recyklátu SDO nevyužívá, proč tomu tak je.

Pojďme se podívat na jednotlivé odpovědi, mezi kterými chybí sdělení magistrátu hlavního města Prahy, magistrátu Karlovy Vary, Olomouce a Ostravy, neboť tato města naše otázky vůbec nezodpověděla.

České Budějovice

České Budějovice uvedli, že používají recyklát například na vysypání a opravu účelových komunikací, třeba u zahrádkářských kolonií, mezi řadovými garážemi i u lesních cest. „Za dobu pěti uplynulých let se jedná v řádu o stovky tun materiálu.“

Pardubice

Pardubice odpověděli, že recyklát (cihelný a betonový) vzniká především z demolic větších stávajících objektů a v rámci investičních akcí OMI takové akce běžně nerealizují.

Jedinou akcí byl Multimodální uzel Pardubice „ přednádraží , kde po odfrézování stávajících živičných povrchů na komunikacích byl asfaltový „ frézink „ rozdělen na jednotlivé městské obvody dle jejich zájmu pro opravy místních komunikací,“ napsali z tiskového úseku a pokračovali: „Další velká část tohoto „frézinkuů byla použita na opravy komunikací na Dostihovém závodišti v Pardubicích.“

Klasickou stavební suť při rekonstrukcí objektů likvidují na území magistrátu stavební firmy – zhotovitelé v rámci u zavřené smlouvy o dílo na celou zakázku.

Ústí nad Labem

Případné použití recyklátu vychází z návrhu autorizované osoby, která je zpracovatelem projektové dokumentace. Nicméně v souvislosti s možnými riziky v nové výstavbě není použití recyklátu příliš využívané,“ řekl magistrát města Ústí nad ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372