Reklama

24. 6. 2018  |  Zpravodajství  |  Autor: Diana Motúzová, voda-portal.sk

Vodní krize tvrdě zasáhla i Čínu

Nedostatek vody je výsledkem populační exploze, neefektivního vodohospodářství, ale i populistických rozhodnutí čínské vlády.

Čína v současné době čelí obrovské krizi. Překvapivě však tato hrozba nesouvisí s vojenskými machinacemi v Jihočínském moři nebo nepředvídatelnou politikou svého severokorejského souseda. Hrozba přichází tentokrát zevnitř.

V poslední době se hodně napsalo o vodní krizi, které čelí Kapské Město. Odborníci se stále nemohou dohodnout, kdy přijde takzvaný "Den nula" a obyvatelům už více nepoteče voda z kohoutků.

Sever vysychá

Na světě však každým rokem přibývá stále větší a větší počet zemí, kterým hrozí podobné problémy. Jednou z nich je právě Čína, která čelí skryté krizi. Ta však podle odborníků může brzy vybuchnout jako časovaná bomba.

Hlavní problém spočívá v geografii. Až 80% čínských zdrojů vody se nachází v jižních částech země, ale převážná většina zemědělské produkce pochází z centrálních a severních regionů.

Čína tvoří přibližně 20% světové populace, jelikož její počet obyvatel převyšuje hodnotu 1,5 miliardy. Země však pokrývá pouze přibližně 7% sladkovodních zdrojů na světě. Celkem nepoměrná situace, což se v poslední době začíná projevovat.

Málo vody pro běžnou spotřebu

Co je ještě horší, rapidní průmyslový rozvoj za posledních 50 let vedl k obrovským změnám v tom, jak Čína využívá a znečišťuje své zásoby vody.

Jelikož hospodářství roste nevídanou rychlostí, zůstává otázkou, kdo dostane výhodu v přístupu k vodě. Například v roce 2015 až 85% vody v Pekingu se využívalo pro zemědělství a průmysl, přičemž soukromé spotřebě zůstal jen nepatrný zbytek.

Přestože samotná krize je zakořeněna v přirozeném a částečně nezbytném vývoji, čínská vláda také nese výrazný podíl minimálně na urychlení tohoto procesu.

Čínský populismus a plýtvání

Vláda už léta uměle snižuje ceny vody. Zatímco se tento krok může zdát z teoretické stránky morální srozumitelný, skutečnost, že Čína nikdy neoplývala velkými zásobami vody, dělá z této strategie kolosální chybu.

Ta se projevuje mimo jiné v tom, že lidé prostě plýtvají vodou a využívají ji absolutně neefektivně. A co, vždyť je ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372